Dzień Spadającego Liścia 2023

Obchody Dnia Spadającego Liścia były 76 dni, czyli 2 miesiące i 15 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Spadającego Liścia przypadły na 23 września (sobota).

Dzień Spadającego Liścia to polskie święto, którego pomysłodawcą jest Jerzy Szewczyk. Zielonogórzanin w 2008 roku odwiedził redakcję Gazety Lubuskiej i przedstawił swój plan na radosne powitanie jesieni. Pan Jerzy słusznie zauważył, że jesienią, w przeciwieństwie do wiosny, brakuje wesołych, optymistycznych świąt. Nawet 11 listopada ma bardziej wydźwięk refleksyjny, patetyczny niż choćby Wielkanoc. 23 września ma więc być nie smutnym pożegnaniem lata, ale szczęśliwym powitaniem jesieni. Nazwa nawiązuje oczywiście do nieuchronnych zmian w przyrodzie, kiedy drzewa zrzucają swoje liście. Inicjatywę wsparła Gazeta Lubuska, lokalna telewizja, a nawet Teleexpress, gdzie pojawił się inicjator Dnia Spadającego Liścia. Z każdym rokiem święto zyskiwało na popularności i dziś jest obchodzone w całym kraju.

Święto najintensywniej celebrowane jest w szkołach i przedszkolach. Niesie za sobą dużą wartość edukacyjną, bowiem w dzień Dzień Spadającego Liścia nauczyciele organizują m. in. wycieczki, na których uczniowie zbierają liście i uczą się z jakich drzew one pochodzą, konkursy muzyczne czy plastyczne z wykorzystaniem zebranych skarbów. W placówkach edukacyjnych wystawiane są również przedstawienia, którego tematem jest pierwszy dzień jesieni.

Dzień Spadającego Liścia jest adresowany do ludzi w każdym wieku, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by 23 września zabrać całą rodzinę na długi spacer, albo ozdobić swoje miejsce pracy kolorowymi liśćmi.