Dzień Wyszywanki 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Wyszywanki zostało 216 dni, czyli 7 miesięcy i 4 dni.

W 2025 roku Dzień Wyszywanki przypada na 15 maja (czwartek).

Dzień Wyszywanki (ukr. День Вишиванки, ang. Vyshyvanka Day) to święto, które powstało w 2006 roku w Ukrainie. Jego celem jest uhonorowanie tradycyjnego stroju ludowego z tego kraju. Idea jest prosta – w trzeci czwartek maja powinno się założyć wyszywankę. Święto dziś jest obchodzone na całym świecie, a jego przedmiot jest dziś symbolem Ukrainy w tych ciężkich dla tego kraju czasach.

Wyszywanka – tradycyjny strój ukraiński


Wyszywanka to tradycyjna odzież Ukraińców i Białorusinów, koszula z charakterystycznymi bogato zdobionymi haftami. Najczęściej znajdują się one na mankietach i kołnierzach oraz przedniej części koszuli. Posiadają one różne warianty i kolory, często zależne od lokalnych zwyczajów. Wyszywankę noszono już w czasach średniowiecza, głównie z okazji świąt religijnych, państwowych czy uroczystości rodzinnych. Jest to symbol przywiązania do swojego narodu i element łączący obywateli Ukrainy czy też Białorusi. Wyszywanki to obok tradycyjnych ukraińskich pisanek jeden z najbardziej znanych symboli kultury tego kraju.

W Polsce wyszywankę można zobaczyć w stroju hrubieszowskim i tomaszowskim.

Historia Dnia Wyszywanki


W 2007 roku uchwalono Dzień Wyszywanki, który przypada w trzeci czwartek maja. Inicjatywę zapoczątkowali studenci z uniwersytetu w Czerniowcach. Głównym pomysłodawcą była Lesia Woroniuk, która jako pierwsza zaproponowała uhonorowanie tradycyjnego ukraińskiego stroju. Przyłączyło się do niej kilkudziesięciu studentów i kilku wykładowców. Akcja dość szybko została spopularyzowana w całym kraju, a także poza jego granicami. Data obchodów nie jest przypadkowa – jest to dzień powszechny, aby podkreślić, że to stały i aktualny element kultury Ukrainy, a nie relikt przeszłości, o którym przypomina się tylko podczas ważnych wydarzeń. Święto jest okazją dla naszych sąsiadów do manifestacji swojej przynależności narodowej, życzenia z jego okazji składa prezydent tego kraju.

Obchody Dnia Wyszywanki


W ramach święta odbywają się koncerty, jarmarki, warsztaty poświęcone tradycyjnemu haftowi, wspólne pieśni i tańce, parady wyszywanek czy degustacje regionalnych potraw. W tym dniu już tradycyjnie w sieci organizowane są ciekawe konkursy, np. najlepsza haftowana koszula czy najlepsze zdjęcie w tym ludowym stroju. To wszystko stanowi jednak dodatek, bowiem idea wydarzenia jest prosta i zawiera się w czynności, jaką jest założenie haftowanej koszuli i pójście w niej do pracy lub szkoły.

Pięciolecie święta upamiętniono ustanowieniem rekordu Guinnessa pod względem liczby osób w haftowanych koszulach w jednym miejscu. Na Placu Centralnym w Czerniowcach zgromadziło się ponad 4000 osób.

W 2014 roku święto przyjęły takie kraje jak Kanada, USA, Włochy, Niemcy, Francja, Rosja, Portugalia. Rok później w Światowym Dniu Wyszywanki uczestniczyło już ponad 50 państw. Z racji ogromnego napływu ludności z Ukrainy, jest ono obchodzone również coraz powszechniej w Polsce.