Święto daje możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytków
Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która pojawiła się podczas Konferencji Rady Europy w Granadzie w 1985 roku. Francja, która wtedy zainicjowała już u siebie wcześniej Dni Otwartych Zabytków, zaproponowała rozszerzenie akcji na całą Europę. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Obchody w Polsce mają charakter programów edukacyjnych, wystaw, wycieczek, różnych gier i konkursów, które promują historię i kulturę danego zakątka Polski.
Z okazji święta w wielu krajach we wrześniu wejście do zabytków jest darmowe. W Polsce taką okazję mamy w dwa wrześniowe weekendy. Często otwarte są też zabytki, które na co dzień nie wpuszczają turystów, więc jest to niecodzienna okazja. Odbywają się też dodatkowe wydarzenia kulturalne i edukacyjne. To świetna okazja żeby poznać nasze dziedzictwo narodowe, ale też regionalne i lokalne. Każda edycja święta ma swój temat przewodni, np. „Polski splot” albo „Utracone dziedzictwo”.
Poczuj się jak turysta we własnym mieście
Europejskie Dni Dziedzictwa to świetna okazja żeby poznać własne miasto i region. Możemy za darmo zwiedzić zabytki i mamy okazję poczuć się jak turysta. Możemy w taki weekend zrobić sobie mini urlop i przy okazji spróbować typowo regionalnej kuchni, którą często pomijamy.
Występowanie Europejskich Dni Dziedzictwa w innych latach