Dzień Strażaka 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Strażaka zostało 206 dni, czyli 6 miesięcy i 25 dni.

W 2025 roku Dzień Strażaka przypada na 4 maja (niedziela).

Strażak to jeden z najbardziej szanowanych i docenianych zawodów na świecie, także w Polsce. Nieprzypadkowo – by ratować ludzkie życie narażają własne i zawsze służą pomocą. O ich bohaterstwie jest zresztą głośno przy różnych okazjach, jak choćby podczas ogromnych pożarów lasów w Szwecji w 2018 toku. Strażacy więc jak mało kto zasługują na swoje święto.


Historia Dnia Strażaka w Polsce i na świecie

W Polsce obchody Dnia Strażaka oficjalnie zapisane zostały w 2005 roku w nowelizacji ustawy o Straży Pożarnej z 1991 roku, ale nie oznacza to, że wcześniej nie pamiętano o mundurowych. Od ponad 150 lat składano im hołd w dniu św. Floriana (4 maj), który jest opiekunem tej grupy zawodowej. Podobnie było w wielu innych krajach europejskich, choć ten współczesny Międzynarodowy Dzień Strażaka zainicjował mundurowy z Australii. JJ Edmondson w ten sposób uczcił pamięć o swoich zmarłych 2 grudnia 1998 roku na służbie kolegach. Pomysł przyjął się na całym świecie, jednak zgodnie z tradycją uchwalono go w dniu wspomnienia św. Floriana w Kościele katolickim, czyli 4 maja. Dzień Strażaka w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy.


Obchody Dnia Strażaka w Polsce

Długie tradycje Dnia Strażaka sięgające XVIII wieku pokazują, że Polacy szanowali ich pracę. Od lat pomagają oni ratować ludzkie życie i dobytek, nie tylko w przypadku pożarów. Są to również wypadki samochodowe, katastrofy budowlane czy kataklizmy. Na ich pomoc zawsze można liczyć.

Jak wyglądają obchody Dnia Strażaka w Polsce? W uroczystościach biorą udział najważniejsi ludzie w państwie, zarówno z kręgów rządowych, jak np. premier czy prezydent, czy przedstawiciele służb mundurowych, duchowni. Zawsze słyszą oni słowa chwalące ich odwagę, dobroć, skuteczność i poświęcenie.

Przy okazji święta dokonywane są nominacje na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie, wręcza się także cywilne odznaczenia dla wyróżniających się w służbie strażaków. Są to medale za Długoletnią Służbę, Zasługi dla Pożarnictwa oraz medal Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej. Oprócz typowo uroczystej formy, jest to również okazja do zaprezentowania wyszkolenia i sprzętu naszych bohaterów a także zabawy. W całym kraju odbywają się koncerty, festyny czy zawody sportowe. Warto wspomnieć, że w Dniu Strażaka świętują zarówno strażacy z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florian zasłużył się tym, że według legendy uratował płonącą wioskę zaledwie jednym wiadrem wody. Kojarzenie go jako opiekuna niebezpieczeństw od ognia ma źródło także w tym, że poniósł śmierć w wodzie, a ten żywioł gasi przecież płomienie. W trakcie ogromnego pożaru w Krakowie, który nawiedził naszą dawną stolicę w 1528 roku, ocalał tylko jego kościół.

Warto wiedzieć, że najstarszym oddziałem specjalizującym się w gaszeniu pożarów byli rzymscy Vigiles, powołani w 6 r. n.e. przez cesarza Oktawiana Augusta. Natomiast w Polsce początki ochrony przeciwpożarowej należy wiązać z powstaniem w 1582 roku w Sieradzu straży ogniowej, zgodnie z pomysłem z 1557 roku Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Występowanie Dnia Strażaka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek04.05.2023Dzień Strażaka 2023
Sobota04.05.2024Dzień Strażaka 2024
Poniedziałek04.05.2026Dzień Strażaka 2026
Wtorek04.05.2027Dzień Strażaka 2027
Czwartek04.05.2028Dzień Strażaka 2028
Piątek04.05.2029Dzień Strażaka 2029
Sobota04.05.2030Dzień Strażaka 2030
Niedziela04.05.2031Dzień Strażaka 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 4 maja