W Polsce obchody Dnia Strażaka oficjalnie zapisane zostały w 2005 roku w nowelizacji ustawy o Straży Pożarnej z 1991 roku, ale nie oznacza to, że wcześniej nie pamiętano o mundurowych. Od ponad 150 lat składano im hołd w dniu św. Floriana (4 maj), który jest opiekunem tej grupy zawodowej. Podobnie było w wielu innych krajach europejskich, choć ten współczesny Międzynarodowy Dzień Strażaka zainicjował mundurowy z Australii. JJ Edmondson w ten sposób uczcił pamięć o swoich zmarłych 2 grudnia 1998 roku na służbie kolegach. Pomysł przyjął się na całym świecie, jednak zgodnie z tradycją uchwalono go w dniu wspomnienia św. Floriana w Kościele katolickim, czyli 4 maja. Dzień Strażaka w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy.
Obchody Dnia Strażaka w Polsce
Długie tradycje Dnia Strażaka sięgające XVIII wieku pokazują, że Polacy szanowali ich pracę. Od lat pomagają oni ratować ludzkie życie i dobytek, nie tylko w przypadku pożarów. Są to również wypadki samochodowe, katastrofy budowlane czy kataklizmy. Na ich pomoc zawsze można liczyć.
Jak wyglądają obchody Dnia Strażaka w Polsce? W uroczystościach biorą udział najważniejsi ludzie w państwie, zarówno z kręgów rządowych, jak np. premier czy prezydent, czy przedstawiciele służb mundurowych, duchowni. Zawsze słyszą oni słowa chwalące ich odwagę, dobroć, skuteczność i poświęcenie.
Przy okazji święta dokonywane są nominacje na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie, wręcza się także cywilne odznaczenia dla wyróżniających się w służbie strażaków. Są to medale za Długoletnią Służbę, Zasługi dla Pożarnictwa oraz medal Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej. Oprócz typowo uroczystej formy, jest to również okazja do zaprezentowania wyszkolenia i sprzętu naszych bohaterów a także zabawy. W całym kraju odbywają się koncerty, festyny czy zawody sportowe. Warto wspomnieć, że w Dniu Strażaka świętują zarówno strażacy z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Św. Florian - patron strażaków
Św. Florian zasłużył się tym, że według legendy uratował płonącą wioskę zaledwie jednym wiadrem wody. Kojarzenie go jako opiekuna niebezpieczeństw od ognia ma źródło także w tym, że poniósł śmierć w wodzie, a ten żywioł gasi przecież płomienie. W trakcie ogromnego pożaru w Krakowie, który nawiedził naszą dawną stolicę w 1528 roku, ocalał tylko jego kościół.
Warto wiedzieć, że najstarszym oddziałem specjalizującym się w gaszeniu pożarów byli rzymscy Vigiles, powołani w 6 r. n.e. przez cesarza Oktawiana Augusta. Natomiast w Polsce początki ochrony przeciwpożarowej należy wiązać z powstaniem w 1582 roku w Sieradzu straży ogniowej, zgodnie z pomysłem z 1557 roku Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony