Dzień Gwiezdnych Wojen 2024

Obchody Dnia Gwiezdnych Wojen były 49 dni, czyli 1 miesiąc i 18 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Gwiezdnych Wojen przypadły na 4 maja (sobota).

Gwiezdne wojny to kultowa seria filmów, która jak żadna inna nie ma tylu fanatycznych zwolenników na całym świecie. Nic dziwnego więc, że to ponadczasowe dzieło posiada swój własny dzień w kalendarzu świąt nietypowych. Data 4 maja jest symboliczna i odnosi się oczywiście do filmu George’a Lucasa.

Niech moc będzie z tobą!

Dlaczego akurat 4 maj? Po pierwsze - w tym miesiącu premiery miało większość epizodów sagi Star Wars (z wyjątkiem VII, 18 grudnia). Natomiast 4 ma związek z kultowym hasłem, które zna każdy na naszej planecie i w całej galaktyce: „Niech moc będzie z tobą!”. Wymawiane po angielsku „May the Force be with You!” brzmi podobnie do „May the 4th be with You!”. Ten zwrot został po raz pierwszy wypowiedziany publicznie w 1979 roku, gdy w ten sposób prasa pogratulowała zwycięstwa w wyborach premier Margaret Thatcher.


Dzień Gwiezdnych Wojen

Pierwsza edycja Dnia Gwiezdnych Wojen odbyła się w 2011 roku w Toronto Underground Cinema. W ramach imprezy miały miejsce konkursy kostiumowe, pokaz epizodów, parodie. To, że impreza szybko przyjmie się na całym świecie, było pewne jak w szwajcarskim banku. Fani z różnych krajów zaczęli organizować własne eventy, także w Polsce. Co ciekawe, jest jeden wyjątek i to nie byle jaki – w Los Angeles impreza w hołdzie Star Wars odbywa się 25 maja. Ludzie w Hollywood wybrali tę datę na cześć premiery pierwszego z filmów – Nowej nadziei.

Od 2013 roku wielka impreza z okazji Star Wars Day ma miejsce w w Disneylandzie (The Walt Disney Company kupił Lucasfilm, w tym prawa do Star Wars). W 2015 roku w hołdzie fenomenowi popkultury Gwiezdne Wojny obejrzeli astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


Star Wars w Polsce

Gwiezdne Wojny mają swoich fanów oczywiście również w naszym kraju. Jedna z największych imprez odbywa się w Warszawie, w Forcie Sokolnickiego, organizuje ją S.W.A.T. (Star Wars Artistic Team). W tym zabytkowym obiekcie można m. in. wziąć udział w szkoleniu Padawanów, ataku na Gwiazdę Śmierci w kokpicie X-Winga czy walkach na miecze świetlne. W innych miastach w Polsce również organizowane są podobne wydarzenia i zloty z okazji Światowego Dnia Gwiezdnych Wojen, w tym parady, gry terenowe, pokazy filmów, gier komputerowych, walki na miecze świetlne, konkursy wiedzy i wiele innych.

Eventy pokazują, że Star Wars to ponadczasowy film, bowiem można zobaczyć na nich ludzi w każdym wieku, od dzieci po dorosłych. Pamiątkowe zdjęcia z Dnia Gwiezdnych Wojen oczywiście są hitem mediów społecznościowych.

Film i jego bohaterowie mają status kultowych. Luke Skywalker, Darth Vader czy Han Solo od lat 70., kiedy miał premierę pierwszy epizod „Nowa nadzieja", fascynują kolejne pokolenia. Warto chociaż raz obejrzeć całą sagę o wojnie Sojuszu Rebeliantów z Imperium Galaktycznym, z pewnością nie będzie to stracony czas.

Występowanie Dnia Gwiezdnych Wojen w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa04.05.2022Dzień Gwiezdnych Wojen 2022
Czwartek04.05.2023Dzień Gwiezdnych Wojen 2023
Niedziela04.05.2025Dzień Gwiezdnych Wojen 2025
Poniedziałek04.05.2026Dzień Gwiezdnych Wojen 2026
Wtorek04.05.2027Dzień Gwiezdnych Wojen 2027
Czwartek04.05.2028Dzień Gwiezdnych Wojen 2028
Piątek04.05.2029Dzień Gwiezdnych Wojen 2029
Sobota04.05.2030Dzień Gwiezdnych Wojen 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 4 maja