Międzynarodowy Dzień Położnej 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Położnej zostało 47 dni, czyli 1 miesiąc i 17 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Położnej przypada na 5 maja (niedziela).

Dzieci to największe źródło szczęścia. Warto więc docenić rolę osób, które pomagają kobietom w przygotowaniach do porodu, odbierają go, biorą udział w leczeniu, czy opiekują się matką i dzieckiem po jego narodzinach. W tym celu uchwalono Międzynarodowy Dzień Położnych (International Midwives' Day).

Międzynarodowy Dzień Położnych

Święto obchodzone jest od 5 maja 1991 roku. Inicjatywa ta zrodziła się kilka lat wcześniej w Holandii na konferencji Międzynarodowej Konfederacji Położnych, jej autorem była delegacja z Australii. Międzynarodowy Dzień Położnych to wydarzenie organizowane na szczeblu globalnym, angażuje się w nie m. in. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Międzynarodowa Konfederacja Położnych. W wielu krajach odbywają się dedykowane konferencje, warsztaty, imprezy artystyczne i oficjalne uroczystości z przemówieniami ważnych delegatów. Oprócz składania życzeń, poruszania bieżących spraw i podsumowania ostatnich wydarzeń w świecie położnictwa, wypowiadają się oni na temat związany z mottem święta. Co roku ustalane jest nowe hasło, np. „Położne, matki i rodziny: partnerzy na całe życie!”, albo „Położne bronią praw kobiet”. Ważnym elementem Międzynarodowego Dnia Położnych jest wirtualna konferencja, do której dostęp jest bezpłatny. Przez 24 godziny prezentowane są na niej najróżniejsze materiały edukacyjne, tworzone przez prelegentów z całego świata. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2008 roku, dziś łączy ludzi z całego środowiska położniczego.

Celem święta obchodzonego 5 maja jest pokazanie, jak ważną rolę spełniają położne w dzisiejszym świecie oraz docenienie ich pracy. Jednym ze sposobów na obchodzenie we własnym zakresie Międzynarodowego Dnia Położnych jest choćby poczytanie, jaką rolę spełniają one w okresie ciąży i po narodzinach dziecka. miłym gestem ze strony matek będzie na pewno wysłanie kartki swojej położnej, czy telefon z życzeniami. Warto uświadamiać innych, że położna to nie typowa praca od 8 do 16, ale służba. W każdej chwili musi ona być gotowa by wesprzeć ciężarną lub jej dziecko.

Święto położnych w Polsce

W Polsce także pamięta się o położnych, ale czasami trudno jednoznacznie wskazać, kiedy odbywa się święto. 5 maja często pojawia się informacja o Dniu Położnika, natomiast położne kojarzone są raczej z datą 12 maja, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Za najważniejszą datę w tym zawodzie uznaje się jednak 8 maja, taka była własna inicjatywa tego środowiska. W tym dniu obchodzona jest bowiem rocznica urodzin Stanisławy Leszczyńskiej. To bohaterka, która za pomoc Żydom podczas II wojny światowej trafiła do obozu śmierci. W Auschwitz, mimo zakazów niemieckich lekarzy i trudnych warunków, przyjmowała porody, a jej skuteczność była lepsza niż w renomowanych niemieckich klinikach. Pod wrażeniem jej umiejętności był nawet okrutny doktor Mengele. Stanisława Leszczyńska zmarła w 1974 roku, i od wielu lat uznawana jest za patronkę położnych i wzór do naśladowania.

Położna – zawód z tradycjami

Położna to profesja, która sięga historią starożytności i od zawsze była niezwykle ceniona. Już wśród naszych najdawniejszych przodków panowało przecież przekonanie, że syn będzie kontynuował dzieło ojca, a każde dziecko niosło nadzieję społeczeństwu. Dawne położniczki, nazywane też akuszerkami, pełniły więc bardzo odpowiedzialną rolę, zwłaszcza że liczba zgonów i kobiet w trakcie porodu była wysoka. To oczywiste, że ciężarne nie zawsze rodziły w szpitalach, pod okiem personelu medycznego i odpowiedniego sprzętu. Wiele kobiet rodziło we własnych domach pod przewodnictwem doświadczonej akuszerki.

Najstarsze znane dowody odnośnie roli położnych pochodzą ze starożytnego Egiptu, około 2200-2100 roku p.n.e. Na zabytkowym papirusie znajdują się informacje, na podstawie których określano płeć płodów, termin porodów czy leczono niepłodność. W XV wieku doszło do przełomu w profesji położnych, ponieważ unormowano zakres ich kształcenia, określono prawa i obowiązki położnych, a wykonywanie tego odpowiedzialnego zajęcia było możliwe po uzyskaniu tytułu mistrza lub licencjata. Wraz z upływem lat położnictwo rozwijało się, szczególnie w XX wieku. Dziś rola położnej nie ogranicza się tylko do przyjmowania porodów, ale i edukacji seksualnej, profilaktyki chorób ginekologicznych czy szeroko rozumianej opiece nad rodziną. Międzynarodowy Dzień Położnych ma na celu również uświadamiać kobiety, że od położnej mogą uzyskać pomoc w wielu różnych aspektach.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Położnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek05.05.2022Międzynarodowy Dzień Położnej 2022
Piątek05.05.2023Międzynarodowy Dzień Położnej 2023
Poniedziałek05.05.2025Międzynarodowy Dzień Położnej 2025
Wtorek05.05.2026Międzynarodowy Dzień Położnej 2026
Środa05.05.2027Międzynarodowy Dzień Położnej 2027
Piątek05.05.2028Międzynarodowy Dzień Położnej 2028
Sobota05.05.2029Międzynarodowy Dzień Położnej 2029
Niedziela05.05.2030Międzynarodowy Dzień Położnej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 maja