Pierwsze obchody Dnia Hutnika odbyły się w 1962 roku. Od tego czasu w szkołach, akademiach hutniczych oraz zakładach pracy związanych z branżą corocznie odbywają się uroczystości – konferencje, festyny czy zawody sportowe. W tym dniu organizowanie są też nabożeństwa w miejscowościach, gdzie istnieją huty.
W Polsce od 1892 roku działa Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce (SITPH) zrzeszający polskich techników oraz inżynierów związanych z przemysłem hutniczym. Głównym celem organizacji jest wzmocnienie roli środowiska technicznego. Stowarzyszenie jest członkiem Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Data powstania organizacji stała się inspiracją w uznaniu 2012 r., rokiem 120- letniej działalności polskiego ruchu stowarzyszeń branży hutniczej 1892 – 2012. Do organizacji należy około 2 tysiące członków działających w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, oddziale branżowym Karbochemii oraz w specjalistycznych jednostkach centralnych i terenowych. Członkowie Stowarzyszenia w codziennej pracy realizują hasło Stanisława Staszica: „być narodowi użytecznym”.
W latach 90. z przyczyn rozproszenia sektora stalowego, powołano Hutniczą Izbę Przemysłowo-Handlową, zrzeszającą huty żelaza i stali oraz przedsiębiorstwa z branż pracujących na potrzeby hutnictwa. Izba jest jedyną zorganizowaną reprezentacją przemysłu stalowego, a także pełni funkcję pośredniczącą między podmiotami członkowskimi a rządem i władzami regionalnymi. Organizacja chroni interesy każdego podmiotu członkowskiego, w szczególności w czasie współpracy między przedsiębiorstwami. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa zajmuje się gromadzeniem oraz przetwarzaniem danych sektorowych, opiniowaniem nowych i znowelizowanych aktów pranych oraz promowaniem hutnictwa jako nowoczesnej i ważnej gałęzi przemysłu. W ramach Hutniczej Izby działają zespoły eksperckie, fora dyrektorów, komisje problemowe. Organizacja współpracuje w pracach komitetów problemowych EUROFERu, WSA i ESTA oraz prowadzi działania edukacyjno-szkoleniowe i wydawnicze.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony