Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2022

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną były 58 dni, czyli 1 miesiąc i 27 dni temu.

W 2022 roku obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przypadły na 5 maja (czwartek).

Niepełnosprawność intelektualna nazywana także upośledzeniem umysłowym to zagadnienie znane od wieków. Objawia się intelektem poniżej normy, trudnościami w komunikowaniu się, przyswajaniu wiedzy, podejmowaniu racjonalnych decyzji, radzeniu sobie w życiu zawodowym i osobistym. Dawniej niepełnosprawność postrzegano jednak zupełnie inaczej niż dziś. Rodzice dzieci z obniżonymi funkcjami intelektualnymi porzucali je, albo chowali przed światem w swoich domach. W ich mniemaniu miała przymusowa izolacja miała ochronić je przed szykanami, wścibskimi spojrzeniami, głupimi pytaniami i wyśmiewaniem ze strony innych dzieci i dorosłych. Na szczęście te mroczne czasy są już za nami, ale mimo to nie wszyscy podchodzą do ludzi upośledzonych z odpowiednim szacunkiem. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma na celu zmianę tych bolesnych stereotypów, ale i pokazanie społeczeństwu, że są oni wśród nas i mają takie same prawa. Zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe czy kulturalne, które przeszkadzają osobom niepełnosprawnym intelektualnie prowadzenie normalnego, samodzielnego życia jest ważnym elementem tego święta. To także dobra okazja do tego, by uświadamiać rodziców, że praca z dzieckiem, zastosowanie terapii na wczesnym etapie rozwoju może poprawić komfort jego życia.

Święto obchodzone jest w całej Europie od lat 90. XX wieku, w Polsce jego początki datuje się na 1999 rok. Za inicjatywę odpowiada Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W ramach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w całej Polsce odbywają się nabożeństwa oraz kolorowe marsze, w których uczestniczą osoby z niepełnosprawnością umysłową wraz opiekunami, krewnymi, znajomymi, także politycy, działacze organizacji społecznych, mieszkańcy. W ramach wydarzenia odbywają się także koncerty, występy artystyczne, pokazy taneczne, teatralne, warsztaty czy też zawody sportowe.

W tym dniu obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zapoczątkowali go Francuzi na początku lat 90. jako Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Tak jak w przypadku Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jego celem jest wyeliminowanie dyskryminacji wobec osób niepełnosprawnych, zarówno w życiu zawodowym jak i codziennym. W związku z tym świętem w Białymstoku odbywa się Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni" w Białymstoku.

Występowanie Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek05.05.2020Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2020
Środa05.05.2021Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2021
Piątek05.05.2023Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2023
Niedziela05.05.2024Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2024
Poniedziałek05.05.2025Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2025
Wtorek05.05.2026Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2026
Środa05.05.2027Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2027
Piątek05.05.2028Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Tydzień Świadomości nt. Jakości Powietrza
Holandia 🇳🇱 - Dzień Wyzwolenia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 maja