Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek zostało 160 dni, czyli 5 miesięcy i 7 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada (wtorek).

5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. To animowani bohaterowie uczą i pomagają w przezwyciężeniu przez dzieci wielu barier. Kolorowe postacie polskich bajek lub zagranicznych znane są i kochane przez dorosłych oraz najmłodszych widzów. A bajkowe postacie pojawiają się nie tylko w animowanych filmach, ale przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. To opowiadania rozbudzają wyobraźnię oraz pozwalają na odkrycie piękna literatury.

Wraz z upowszechnieniem kina i telewizji zaczęły pojawiać się produkcje przeznaczone dla najmłodszych. Najstarszy film animowany został wyprodukowany w 1906 roku i nosił nazwę „Humorous Phases of Funny Faces” i przedstawiał różne zabawne twarze. Wśród prekursorów filmów animowanych znajduje się Polak Władysław Starewicz, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy „Piękna Lukanida”. Dopiero w latach 30. XX wieku powstała w Hollywood, znana do dzisiaj, wytwórnia produkująca filmy rysunkowe – The Walt Disney Company. Najstarszą bajką Disneya jest „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, która w 1937 roku trafiła do polskich kin. Nad filmem pracowało przez 3 lata ponad 250 grafików. Od tego czasu rozpoczął się dynamiczny rozwój filmów animowanych dla najmłodszych widzów. Po Królewnie Śnieżce pojawiły się kolejne postacie, takie jak Myszka Miki, Kaczor Donald, Tom i Jerry, Królik Bugs, Smerfy, Król Lew, Kapitan Tsubasa, Pokahontas czy Wojownicze Żółwie Ninja.

Również Polska jest ojczyzną kultowych bajek, które wciąż są tłumaczone i emitowane w kanałach telewizyjnych na świecie. Postacie, na przykład Bolek i Lolek, Reksio i Koziołek Matołek nadal są uwielbiane przez dzieci. To w Polsce powstawały przygody o sympatycznych misiach, które kochane są przez dużych i małych widzów. Kto nie zna Misia Uszatka, Colargola lub starszego Misia z okienka? A kto nigdy nie marzył o posiadaniu zaczarowanego ołówka? Choć dziś pojawia się wiele nowoczesnych bajek, to należy przyznać, że dawne filmy animowane i kultowe postacie mają swoją duszę oraz niepowtarzalny urok, który zachwyca kolejne pokolenia małych widzów.

Jak obchodzone jest to święto? W wielu szkołach czy też przedszkolach dzieciaki przebierają się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów, wystawiają przedstawienia czy organizują konkursy plastyczne. Dla rodziców Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest okazją, by spędzić czas ze swoim dzieckiem czytając lub oglądając wspólnie bajki.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota05.11.2022Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2022
Niedziela05.11.2023Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2023
Środa05.11.2025Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2025
Czwartek05.11.2026Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2026
Piątek05.11.2027Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2027
Niedziela05.11.2028Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2028
Poniedziałek05.11.2029Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2029
Wtorek05.11.2030Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 listopada