Ogólnopolski Dzień Konia 2023

Do najbliższych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Konia zostały 32 dni, czyli 1 miesiąc i 1 dzień.

W 2023 roku Ogólnopolski Dzień Konia przypada na 30 kwietnia (niedziela).

Te szlachetne zwierzęta mają swój dzień 30 kwietnia. Kiedyś bardzo wykorzystywane w przemyśle i na gospodarstwach, dzisiaj hoduje się je w celu rekreacji i terapii dla dzieci. Konie od stuleci towarzyszą człowiekowi.


Konie zostały udomowione w Kazachstanie

Podobno to właśnie na terenie dzisiejszego Kazachstanu 3500 lat p.n.e. udomowiono pierwsze konie. Udomowienie koni miało niesamowity wpływ na rozwój handlu, podróży i wojen. Jeszcze kilkaset lat temu prawie każde gospodarstwo miało konia do pracy na polu. Rozwój przemysłu, wynalezienie silnika i samochodu spowodowało, że konie znacznie straciły na roli. Teraz konie służą głównie w celach rozrywkowo-sportowych.


Hodowla koni oraz ich wyścigi to rozrywka dla bogatych. Pewnie właśnie dlatego konie cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród szejków. Współcześnie najdrożej sprzedanym koniem był Fusaichi Pegasus. Ogier o czystej, angielskiej krwi urodził się w 1997 roku. Ten koń wyścigowy wygrał jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów konnych – Kentucky Derby w 2000 roku. Koń w swojej karierze zarobił dla właścicieli 2 miliony dolarów. Po zakończeniu sukcesów na torach został sprzedany za 60 milionów dolarów!

Polska również ma spory wkład w historię hodowli koni. Najbardziej znaną polską rasą jest koń huculski. Rasa powstała w celach rolniczych i przemysłowych, ponieważ konie huculskie są bardzo odporne na ciężkie warunki. Inne polskie rasy to koń małopolski, wielkopolski, śląski i polski. Polskie wierzchowce często zdobywały sławę na Zachodzie. Jednym z najbardziej znanych był koń El Paso. Urodził się w znanej na całym świecie stadninie w Janowie Podlaskim w 1967 roku. Koń przez wiele lat nie był na sprzedaż – aż do 1981 roku, kiedy władze pozwoliły na sprzedanie konia do USA. Amerykański milioner zapłacił za niego okrągły milion dolarów, co przez długi czas było najwyższą w historii sumą zapłaconą za konia arabskiego. Rekord ten został pobity dopiero w 1986, kiedy za 1,5 mln została sprzedana sławna klacz Penicylina.