Międzynarodowy Dzień Ziół 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziół zostały 142 dni, czyli 4 miesiące i 22 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Ziół przypada na 3 maja (sobota).

Międzynarodowy Dzień Ziół (Herb Day) to święto zainicjowane przez organizację HerbDay, jego celem jest szerzenie wiedzy o leczniczych, kulinarnych czy kosmetycznych właściwościach ziół oraz zachęcanie ludzi do stosowania ich w życiu codziennym.

Historia Międzynarodowego Dnia Ziół


Ojczyzną tego wydarzenia są Stany Zjednoczone, pierwsza edycja odbyła się w tym kraju w 2006 roku. Początkowo pięć ziołowych organizacji non-profit zrzeszonych jako Koalicja HerbDay, przeprowadziło skoordynowaną serię postów na Facebooku z linkami do wpisów na blogu autorstwa Jennifer Galuska. W tamtych czasach amerykańska opinia publiczna nie miała jeszcze zbyt dużej wiedzy o ziołach, a włączanie ich do swoich praktyk przez lekarzy czy akupunkturzystów wcale nie było oczywiste.

W następnych latach święto zyskało rozgłos i było już organizowane w ogrodach publicznych (m.in. Ogród Botaniczny Stanów Zjednoczonych i Ogród Botaniczny w San Diego), w szkołach, sklepach z naturalną żywnością, towarzystwach ziołowych, alternatywnych klinikach opieki zdrowotnej czy w siedzibie Amerykańskiej Rady Botanicznej.

Święto skierowane jest do każdego, nie tylko zielarzy, ogrodników czy producentów produktów zielarskich.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ziół


Święto przypada w pierwszą sobotę maja. Celebruje ono wykorzystanie ziół w żywności, napojach, medycynie, produktach kosmetycznych czy rzemiośle, a także sztukę ich uprawy. Celem promowania ziół w tym dniu jest uświadamianie ludzi na temat ich najróżniejszych właściwości, nie tylko smakowych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Mimo że od wielu lat znane są ich zalety, to jednak nadal są osoby, które nie dostrzegają że mogą stanowić uzupełnienie tradycyjnej medycyny.

Tak więc zioła mają działanie m. in. przeciwzapalne i dezynfekujące skórę i błony śluzowe (m. in. babka lancetowata, cebula, czosnek), moczopędne (bez czarny, mniszek lekarski), wykrztuśne i przeciwkaszlowe (babka lancetowata, koper włoski), napotne i przeciwgorączkowe (lipa, malina), przeciwbiegunkowe czy przeciw zaparciom. Zioła takie jak cebula czy czosnek działają również przeciwmiażdżycowo oraz obniżają ciśnienie krwi. Tak jak liczne są ich właściwości, tak samo można je przyrządzić na wiele sposobów – w formie naparu, odwaru, nalewki, okładu, kompresu czy maseczki ziołowej.

Świat ziół jest bogaty i wielowymiarowy, bowiem w niektórych kulturach posiadają one także właściwości duchowe i mają odniesienie w religii. Nie trzeba szukać daleko – w Polsce 15 sierpnia obchodzimy Święto Matki Boskiej Zielnej, błogosławi się wtedy niemal wszystko co w tym czasie kwitnie i owocuje. W Indiach z kolei bazylia jest uważana za świętą roślinę i jest czczona w wielu częściach kraju.

Międzynarodowy Dzień Ziół to okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat ich właściwości i możliwości wykorzystania, ale i samodzielnie je uprawiać. Nie jest to skomplikowany proces, więc jeśli mamy takie możliwości, warto z nich skorzystać. Z drugiej strony rynek suplementów oferuje dziś tak wiele możliwości, że kupno witaminy C czy D w kapsułkach nie stanowi problemu. Warto tylko pamiętać, by przy zakupie sugerować się marką producenta i jakością.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Ziół w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota06.05.2023Międzynarodowy Dzień Ziół 2023
Sobota04.05.2024Międzynarodowy Dzień Ziół 2024
Sobota02.05.2026Międzynarodowy Dzień Ziół 2026
Sobota01.05.2027Międzynarodowy Dzień Ziół 2027
Sobota06.05.2028Międzynarodowy Dzień Ziół 2028
Sobota05.05.2029Międzynarodowy Dzień Ziół 2029
Sobota04.05.2030Międzynarodowy Dzień Ziół 2030
Sobota03.05.2031Międzynarodowy Dzień Ziół 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 maja