Dzień bez Komputera 2023

Do najbliższych obchodów Dnia bez Komputera zostało 38 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni.

W 2023 roku Dzień bez Komputera przypada na 6 maja (sobota).

Czy jesteś w stanie wyłączyć komputer i nie korzystać z Internetu przez 24 godziny? Do takiej decyzji corocznie zachęcają organizatorzy święta Dnia bez Komputera. Każdego roku w pierwszą sobotę maja na całym świecie wiele osób wyłącza komputery i przestaje korzystać z Internetu przez całą dobę. Inicjatorami akcji jest kanadyjska organizacja non-profit, która promuje „Shutdown Day". Celem święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na negatywne skutki z nadmiernego korzystania z komputerów, Internetu, urządzeń mobilnych lub telewizji. Idea obchodów powstała w 2007 roku przez dwóch kanadyjskich imigrantów - Denisa Bystrov i Nikolaya Kudrevatykh. Na początku Denisov, specjalista od rozwoju wysoko wyspecjalizowanych sieci internetowych stwierdził, że jeden wolny dzień od komputera w całości poświęciłby rodzinie. Co ciekawe, twórcy święta rozreklamowali swój pomysł przez portale społecznościowe. Na stronie internetowej poświęconej Dniu bez Komputera użytkownik mógł założyć sobie konto i przeczytać informacje motywujące do obchodów tego dnia. W 2007 r. dzień był obchodzony 24 marca, od 2008 r. był obchodzony w pierwszą sobotę maja. Pierwsze edycje zebrały dziesiątki tysięcy zwolenników i wydarzenie było relacjonowane w największych stacjach informacyjnych Ameryki Północnej. Po 2009 r. Shutdown Day już nie był tak medialny, ale zapisał się na stałe w kalendarzach świąt nietypowych. W Polsce zazwyczaj podaje się datę 3 maja, ale warto zauważyć, że twórcy Dnia bez Komputera zawsze wybierali sobotę jako ten dzień i starali poświęcić go w całości swoim rodzinom.

Według inicjatorów Dzień bez Komputera jest idealną okazją do spędzenia czasu z najbliższymi osobami. Obecnie wielu użytkowników Internetu nie prowadzi dodatkowej aktywności po zakończeniu korzystania z komputera i powoli „zapomina” o istnieniu realnego świata. Według statystyk przeciętny Polak spędza przed monitorem ponad 18 godzin tygodniowo, co w przeliczeniu przekłada się na 40 dni spędzonych tylko w świecie wirtualnym. Eksperci często alarmują o szkodliwym wpływie komputerów na zdrowie człowieka. A ograniczenie czasu spędzonego przed monitorem pozwala na regenerację organizmu ludzkiego.

Warto nie tylko w Dniu bez Komputera oderwać się od Internetu i spędzić czas z najbliższymi osobami lub aktywnie fizycznie. W Polsce święto częściej okazywane jest jako wypadające 3 maja, w dniu wolnym od pracy, co również jest doskonałą okazją do wybrania się na spacer lub poświęcenia czasu na własne zainteresowania. My jednak w naszym kalendarzu przyjęliśmy zasadę zgodną z ideą twórców tj. w pierwszą sobotę maja.