Dzień Kosmosu 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Kosmosu zostało 285 dni, czyli 9 miesięcy i 12 dni.

W 2025 roku Dzień Kosmosu przypada na 2 maja (piątek).

Dzień Kosmosu został ustanowiony przez amerykańskich astronautów w 1997 r. (corocznie w pierwszy piątek maja). Celem święta jest upamiętnianie wydarzeń związanych z rozwojem badań kosmosu i nauki. Dzień jest okazją do promowania w społeczeństwie nauk o przestrzeni kosmicznej. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa odkrywanie nowych planet i gwiazd przez młode osoby. A kosmos wciąż stanowi tajemnicę zarówno dla pasjonatów i ludzi nauki.

Pierwszym obiektem, który został pomyślnie umieszczony na orbicie okołoziemskiej był radziecki satelita Sputnik 1 w 1957 roku. Pierwszym załogowym lotem kosmicznym była misja Wostok 1, w czasie której kosmonauta Jurij Gagarin w 1961 roku dokonał jednej kompletnej orbity Ziemi. Od momentu wylądowania człowieka na Księżycu, rozpoczął się międzynarodowy podbój kosmosu. W 1990 roku w przestrzeń kosmiczną został wyniesiony Teleskop Hubble’a, który wciąż dostarcza niezwykłe zdjęcia, w szczególności mgławic oraz gwiazd. Urządzenie zostało nazwane na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Powella Hubble’a. Naukowiec dowiódł prawdziwość rozszerzania się Wszechświata oraz zjawiska przesunięcia ku czerwieni. Kosmos wciąż rozpala wyobraźnię i dostarcza wielu interesujących informacji na temat galaktyk, planet, gwiazd, czy innych ciał niebieskich.

Najbliższą galaktyką jest Wielki Obłok Magellana, oddaloną od Ziemi 170 000 lat świetlnych. Jeden rok świetlny w przybliżeniu wynosi 9,5 biliona km!. A nasza galaktyka – Droga Mleczna znajduje się w Układzie Lokalnym złożonym z 30 galaktyk, zaś jej promień wynosi 5 mln lat świetlnych. Do najjaśniejszej gwiazdy w naszej galaktyce należy (oprócz supernowych) Eta Carinae. Wypromieniuje ok. 6,5 mln więcej energii niż Słońce. W nocy można podziwiać migoczące gwiazdy. A dlaczego gwiazdy „mrugają”? Za migotanie gwiazd odpowiada drgające ponad Ziemią powietrze. A która planeta jest najgorętsza? W Układzie Słonecznym najgorętszą planetą jest Wenus, na której temperatura wynosi do 470 stopni Celsjusza. Przestrzeń kosmiczna od zarania dziejów zachwyca i pobudza do odkrywania jej tajemnic, które mają ogromny wpływ na rozwój nauki oraz społeczeństwa.