Światowy Dzień Kota 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Kota zostało 210 dni, czyli 6 miesięcy i 26 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Kota przypada na 17 lutego (poniedziałek).

W Polsce pomysłodawcą wprowadzenia święta kotów był Wojciech Albert Kurkowski, felinolog i redaktor naczelny wychodzącego w latach 2005-2010 miesięcznika "KOT". W ten sposób chciano wypromować akcje związane z udzieleniem pomocy bezdomnym kotom. Według hasła „Rasowce – dachowcom” kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Ale korzenie tego święta sięgają Włoch. Dzień Kota we Włoszech obchodzony jest od 1990 roku. Włoskiej dziennikarka Claudia Angeletti zaproponowała swoiste referendum wśród czytelników magazynu "Tuttogatto", aby ustalić dzień poświęcony kotom. Zwyciężyła propozycja pani Orielli Del Col, która następująco umotywowała datę obchodów:
- luty jest miesiącem zodiakalnego Wodnika, czyli wolnych i niekonformistycznych duchów, takich jak koty, które nie lubią czuć się uciskane przez zbyt wiele zasad
- wśród popularnych włoskich powiedzeń luty nazywano „miesiącem kotów i czarownic”, łącząc w ten sposób koty i magię
- liczba 17, we włoskiej tradycji, zawsze była uważana za nosiciela nieszczęścia, podobne cechy w przeszłości przypisywano kotom
- złowieszcza reputacja 17-tki jest określana przez anagram rzymskiej liczby XVII, która zmienia się w "VIXI" co z łaciny znaczy "żyłem", w konsekwencji "umarłem". Ale nie dla kota, który według legendy ma wiele żyć.
- 17-tka staje się "1 życiem 7 razy"
Inne źródła podają, że data 17 lutego wzięła się ze spotkań miłośników kotów, którzy w Koloseum w Rzymie corocznie 17 lutego oddają cześć bezpańskim kotom.

Światowy Dzień Kota w Polsce obchodzony jest od 2005 roku. Na początku w organizacją zajmował się wydawca miesięcznika "Kot" we współpracy z FPL "Felis Polonia" i Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Po zakończeniu publikacji miesięcznika "Kot" do grona organizatorów obchodów dołączył miesięcznik "Cztery Łapy" i fundacja "VIVA". Podczas Gali Światowego Dnia Kota przez wiele lat przyznawano tytuł "Kociarza Roku". Tytuł „Kociarz Roku” przyznawany był dla osób i instytucji działających na rzecz poprawy losu bezdomnych kotów, propagowania właściwych form pomocy bezdomnym zwierzętom i zapobiegania ich nadmiernemu rozmnażaniu poprzez akcje uświadamiające, oraz kastracje i sterylizacje bezpańskich kotów. Wśród laureatów tytułu wymienia się m.in. Lecha Kaczyński, byłego Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i tragicznie zmarłego Prezydenta RP.

Dzień Kota również obchodzony jest w Rosji 1 marca, w Stanach Zjednoczonych – 29 października, w Japonii – 22 lutego. W 2002 roku Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt ustanowił Międzynarodowy Dzień Kota na dzień 8 sierpnia.

W Polsce koty żyją w około 30% gospodarstw domowych, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu pod względem liczby kotów w domach, zaraz po Australii i Stanach Zjednoczonych. A we wszystkich krajach rozwiniętych żyje ponad 204 mln kotów domowych.
Często właściciele kotów zastanawiają się nad zachowaniem swoich pupili. Według badań naukowych koty postrzegają swoich właścicieli jako większe wersje samych siebie. Gdy koty ocierają się o nogi właściciela lub proszą o pogłaskanie po głowie, to traktują człowieka jak drugiego kota. Pionowo uniesiony ogon jest znakiem pozdrowienia między kotami, a także wyrażeniem uczuć wobec właściciela. Niektóre osoby sądzą, że koty podobnie jak psy lubią być drapane po brzuchu. Nic bardziej mylnego, leżenie kota na plecach oznacza stan relaksacji i bezpieczeństwa. Ale chęć pogłaskania pupila po brzuchu może zostać przez niego odebrane jako nadużycie zaufania i może skończyć się pogryzieniem lub podrapaniem. Koty należą do bardzo inteligentnych zwierząt, które choć potrafią rozwiązać skomplikowane zadania, to wciąż nie czują się udomowione przez ludzi. Często to właściciele czują się zniewoleni przez koty, które potrafią zmiękczyć najsurowsze serca

Występowanie Światowego Dnia Kota w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek17.02.2023Światowy Dzień Kota 2023
Sobota17.02.2024Światowy Dzień Kota 2024
Wtorek17.02.2026Światowy Dzień Kota 2026
Środa17.02.2027Światowy Dzień Kota 2027
Czwartek17.02.2028Światowy Dzień Kota 2028
Sobota17.02.2029Światowy Dzień Kota 2029
Niedziela17.02.2030Światowy Dzień Kota 2030
Poniedziałek17.02.2031Światowy Dzień Kota 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 lutego