Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich 2024

Obchody Światowego Dnia Ochrony Ssaków Morskich były 14 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Ochrony Ssaków Morskich przypadły na 19 lutego (poniedziałek).

Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich (World Marine Mammal Protection Day) przypada 19 lutego. Jego celem jest uświadamianie o potrzebie ochrony wszystkich stworzeń zamieszkujących morza i oceany.


Historia Światowego Dnia Ochrony Ssaków Morskich

Inicjatywa wprowadzenia takiego wydarzenia do kalendarza świąt nietypowych ma swój początek w 1986 roku i zbiega się z wprowadzeniem przez Międzynarodową Komisję Wielorybniczą (IWC) moratorium na polowania na te ogromne ssaki. Dzięki niemu handel mięsem wielorybów jest nielegalny, wielorybnictwo dopuszcza się jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Należy do nich połów do celów naukowych (za specjalnym zezwoleniem członka IWC) lub na potrzeby ludności rdzennej (aborygenów).


Obchody Światowego Dnia Ochrony Ssaków Morskich

Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich jest więc wsparciem dla działań Komisji – ma on zwrócić uwagę opinii publicznej, urzędników państwowych i całej ludzkości na potrzebę ochrony tego wszystkich ssaków morskich. Większość ssaków morskich niestety od wielu lat jest dla człowieka celem polowań. Mieszkańcy mórz i oceanów zabijane są dla skór, mięsa, tłuszczu czy spermacetu. Kły morsów cenione są podobnie do ciosów słoni. Szkodliwa działalność kłusowników sprawiła, że populacje ssaków morskich zostały drastycznie ograniczone. Obecnie większość z nich jest objęta ochroną.

Międzynarodowe święto wspierane jest przez instytucje ochrony środowiska, ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa środowiska, środowiska naukowe, ekolodzy, studenci czy organizacje publiczne i charytatywne. Dzięki temu w różnych miejscach na świecie powstają rezerwaty morskie, gdzie wieloryby są bezpieczne. 19 lutego jest dniem intensywnych kampanii w mediach, odbywają się różne wydarzenia poświęcone wielorybom i poszczególnym gatunkom.

Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich jest ważnym wydarzeniem również z perspektywy Polski. W naszej strefie Morza Bałtyckiego zamieszkują bowiem takie ssaki morskie jak foka pospolita, morświn zwyczajny czy długopłetwiec oceaniczny.

Osoby, którym tematyka ssaków morskich jest bliska, powinny zainteresować się także Światowym Dniem Wieloryba. W dodatku to świetna okazja, by odwiedzić Hawaje. To właśnie tam odbywa się specjalny festiwal poświęcony tym olbrzymim stworzeniom, a celem jest oczywiście dbanie o ich ochronę.

Występowanie Światowego Dnia Ochrony Ssaków Morskich w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota19.02.2022Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich 2022
Niedziela19.02.2023Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich 2023
Środa19.02.2025Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich 2025
Czwartek19.02.2026Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich 2026
Piątek19.02.2027Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich 2027
Sobota19.02.2028Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich 2028
Poniedziałek19.02.2029Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich 2029
Wtorek19.02.2030Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 lutego