Święto Matki Bożej Jagodnej 2024

Do najbliższych obchodów Święta Matki Bożej Jagodnej zostało 14 dni.

W 2024 roku Święto Matki Bożej Jagodnej przypada na 2 lipca (wtorek).

Święto Matki Bożej Jagodnej przypada 2 lipca, dawniej było ono ściśle powiązane z uroczystością Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzono tego samego dnia. W 1969 roku przeniesiono je jednak na 31 maja, by wypadało po Zwiastowaniu (zwykle 25 marca), a przed narodzinami św. Jana Chrzciciela (24 czerwca). Dziś więc Święto Matki Bożej Jagodnej obchodzi się jako osobne wydarzenie.


Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny


Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny upamiętnia spotkanie Maryi i Elżbiety w Ain Karim. Kiedy Maryja dowiedziała się, że urodzi Syna Bożego postanowiła udać się do swojej ciotki, która z kolei oczekiwała przyjścia na świat swojego długo wyczekiwanego syna, Jana Chrzciciela. Elżbieta zwróciła się wówczas do Maryi słowami anioła: „Błogosławiona jesteś między niewiastami". Na pamiątkę tego wydarzenia św. Bonawentura, generał zakonu franciszkańskiego, w 1263 roku wprowadził je dla swojej wspólnoty. W 1441 roku uchwalono je oficjalnie dla całego Kościoła. W 1969 roku Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny przeniesiono z 2 lipca na 31 maja. Tak więc wspomnienie Matki Bożej Jagodnej zostało osobnym świętem.


Matka Boska Jagodna


Dlaczego do Maryi przylgnął taki tytuł? Otóż Maria podczas samotnej podróży lasami i pustkowiami do Elżbiety żywiła się tylko jagodami. W tym czasie nie wolno więc było zrywać owoców leśnych, by nie zabrakło ich dla matki Jezusa. Zakazu tego powinny przestrzegać szczególnie kobiety w ciąży, bowiem dzięki temu miały urodzić zdrowe dziecko. Matka Boska Jagodna jest opiekunką kobiet ciężarnych oraz tych, które poroniły. Zgodnie z dawnymi wierzeniami ludowymi 2 lipca Maryja zstępowała na ziemię i zrywała owoce leśne dla dzieci znajdujących się w niebie.


Święto Matki Boskiej Jagodnej


Święto Matki Boskiej Jagodnej jest obecnie świętem religijnym, ale wywodzi się ono jeszcze z pogańskich zwyczajów związanych ze składaniem bóstwom ofiar, aby zapewnić sobie urodzaj. Dla naszych przodków święto było też przepowiednią pogody na najbliższy czas. Zgodnie z powiedzeniami „Jeśli w nawiedzenie pada, cały miesiąc deszcz nielada” lub „Deszcz na nawiedzenie Panny, potrwa pewno do Zuzanny (11 sierpnia)”.

Kult Matki Bożej Jagodnej nadal jest obecny w naszym kraju, zwłaszcza na terenie wschodniej Polski i kresów. Są tam organizowane uroczyste odpusty, często trwające dwa dni. Najlepszym przykładem jest Odpust Matki Bożej Jagodnej w Krasnobrodzie, który należy do najważniejszych uroczystości religijnych na Zamojszczyźnie. Do sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej przybywają wierni z całego kraju, by uczestniczyć w Apelu Maryjnym, drodze krzyżowej, nocnej procesji różańcowej i mszy świętej. Atrakcją dla wiernych jest zabranie ze sobą do domu wody ze źródełka, gdzie w 1640 roku objawiła się Matka Boska.

Występowanie Święta Matki Bożej Jagodnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota02.07.2022Święto Matki Bożej Jagodnej 2022
Niedziela02.07.2023Święto Matki Bożej Jagodnej 2023
Środa02.07.2025Święto Matki Bożej Jagodnej 2025
Czwartek02.07.2026Święto Matki Bożej Jagodnej 2026
Piątek02.07.2027Święto Matki Bożej Jagodnej 2027
Niedziela02.07.2028Święto Matki Bożej Jagodnej 2028
Poniedziałek02.07.2029Święto Matki Bożej Jagodnej 2029
Wtorek02.07.2030Święto Matki Bożej Jagodnej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 lipca