Vesak 2024

Do najbliższych obchodów Vesak zostało 167 dni, czyli 5 miesięcy i 15 dni.

W 2024 roku Vesak przypada na 23 maja (czwartek).

Najświętszym dniem dla milionów buddystów jest majowy Dzień Pełni Księżyca. Jest znany jako Vesak, ale także jako Buddha Jayanti, Urodziny Buddy lub Dzień Oświecenia Buddy. Jak wskazują te nazwy, święto Vesak upamiętnia narodziny, oświecenie i śmierć Gautamy Buddy. Obchodzi się go głównie w Azji Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, ale także w Tybecie i Mongolii.

Nazwa Vesak jest silnie związana z datą obchodów. Pochodzi od nazwy księżycowego miesiąca Vaisakha – miesiąca kalendarza hinduskiego, który uważany jest za miesiąc narodzin Buddy. Odpowiada kwietniu/majowi w kalendarzu gregoriańskim. Vesak obchodzony jest w dniu pełni księżyca w tym miesiącu. W maju jest zwykle tylko jedna pełnia księżyca, ale jest też możliwe, że będą dwie. Niektóre kraje, takie jak Sri Lanka, Kambodża czy Malezja, obserwują Vesak podczas pierwszej pełni księżyca, podczas gdy inne, takie jak Tajlandia czy Singapur – podczas drugiej.

Istnieją różne sposoby świętowania Vesak. Większość buddystów zbiera się w świątyniach przed świtem i śpiewa hymny na cześć świętego potrójnego klejnotu: Buddy, Dharmy (jego nauk) i Sanghi (jego uczniów). Flaga buddyjska jest ważnym symbolem obchodów. Niektórzy wielbiciele przynoszą proste ofiary, takie jak kwiaty czy świece. Zachęca się ich również do powstrzymania się od zabijania i zostania wegetarianami na jeden dzień. Buddyści wierzą, że Vesak to świetna okazja, aby dać wolność uwięzionym lub więzionym, a ich „symboliczny akt wyzwolenia” w niektórych krajach to wypuszczanie tysięcy ptaków, owadów i zwierząt.

Jednym z najważniejszych aspektów świętowania Vesak jest także dokładanie szczególnych starań, aby nieść szczęście innym, zwłaszcza tym, którzy są chorzy, niepełnosprawni lub starzy. Może to obejmować rozdawanie prezentów (również gotówki) lub wolontariat w domach charytatywnych. Vesak to także radosny czas skupienia się na pożytecznych czynnościach, takich jak dekorowanie i oświetlanie świątyń. Buddyści wierzą, że muszą oddać hołd Buddzie nie ofiarowując mu kwiatów czy świec, ale szczerze i szczerze dążąc do przestrzegania Dharmy – wiecznej prawdy jego nauk.

Chociaż różne kraje azjatyckie, takie jak Indonezja, Laos, Malezja, Sri Lanka, Singapur czy Indie, mają różne sposoby świętowania, Vesak stał się również międzynarodowym świętem, ogłoszonym jako takie przez UNESCO. Pierwsza uroczystość Vesak w ONZ odbyła się 15 maja 2000 r. Jak powiedział były Sekretarz Generalny ONZ: „Pokój, zrozumienie i wizja ludzkości, która zastępuje różnice narodowe i inne międzynarodowe, są niezbędne, jeśli mamy poradzić sobie z zawiłościami ery nuklearnej. Ta filozofia leży u podstaw Karty Narodów Zjednoczonych i powinna być widoczna w całym naszym myśleniu”. Te słowa są najlepszym wnioskiem i powodem, dla którego wszyscy, buddyści czy nie, powinniśmy szanować przestrzeganie Vesak.

Czy wiesz że...?

Najważniejszy system moralności dla buddystów nazywa się Pięć Wskazań. Jednak w Dniu Vesak niektórzy buddyści są zdeterminowani, aby przestrzegać ośmiu wskazań, aby się szkolić. Należą do nich: powstrzymanie się od zabijania żywych istot, kradzieży, mowy nienawiści, powstrzymywanie się od odurzających napojów lub narkotyków, jedzenia po południu lub rozrywki (taniec, śpiew, muzyka itp.). Jednym z nakazów jest także powstrzymywanie się od wszelkiej aktywności seksualnej.