Dzień Wiedzy o Fibromialgii 2024

Obchody Dnia Wiedzy o Fibromialgii były 41 dni, czyli 1 miesiąc i 10 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Wiedzy o Fibromialgii przypadły na 12 maja (niedziela).

Dzień Wiedzy o Fibromialgii (Dzień Świadomości Fibromialgii, w Polsce także jako Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych) ma na celu edukację ludzi w zakresie wiedzy o fibromialgii i zbieranie funduszy dla organizacji, które wspierają badania i rzecznictwo w fibromialgii. To dzień, w którym wszyscy powinni uświadomić sobie, że fibromialgia to prawdziwy, zmieniający życie stan, który należy traktować poważnie.

Pierwszy Fibromyalgia Awareness Day obchodzony był w 1993 r. z okazji urodzin Florence Nightingale, angielskiej pielęgniarki wojskowej, która zainspirowała powstanie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Dokumentacja historyczna sugeruje, że Florence Nightingale cierpiała na objawy podobne do fibromialgii i chronicznego zmęczenia.

Fibromialgia jest stanem powodującym ból całego ciała (określany również jako ból rozległy), problemy ze snem, zmęczenie i często emocjonalne i psychiczne cierpienie. Osoby z fibromialgią mogą być bardziej wrażliwe na ból niż osoby bez fibromialgii. Nazywa się to nieprawidłowym przetwarzaniem postrzegania bólu. Fibromialgia dotyka około 2% dorosłej populacji. Przyczyna fibromialgii nie jest znana, ale można ją skutecznie leczyć.

Jakie są oznaki i objawy fibromialgii?
Najczęstsze objawy fibromialgii to:
- ból i sztywność całego ciała
- zmęczenie i zmęczenie
- depresja i niepokój
- problemy ze snem
- problemy z myśleniem, pamięcią i koncentracją
- bóle głowy, w tym migreny\

Inne objawy mogą obejmować:
- mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp
- ból twarzy lub szczęki, w tym zaburzenia szczęki znane jako zespół stawu skroniowo-żuchwowego
- problemy z trawieniem, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, a nawet zespół jelita drażliwego

Jakie są czynniki ryzyka dla fibromialgii?
- wiek - fibromialgia może dotyczyć ludzi w każdym wieku, w tym dzieci. Jednak większość ludzi jest diagnozowana w średnim wieku, a wraz z wiekiem prawdopodobieństwo wystąpienia fibromialgii jest większe.
- toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów - jeśli masz toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów, jest bardziej prawdopodobne, że rozwinie się fibromialgia.
Niektóre inne czynniki są słabo związane z wystąpieniem fibromialgii, ale potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy są one prawdziwe. Te możliwe czynniki ryzyka obejmują:
- płeć - kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na fibromialgię niż mężczyźni.
- stresujące lub traumatyczne wydarzenia, takie jak wypadki samochodowe, zespół stresu pourazowego.
- powtarzające się urazy - uraz spowodowany powtarzającym się obciążeniem stawu, takim jak częste zginanie kolana.
- choroby (takie jak infekcje wirusowe)
- historia rodzinna
- otyłość

Jak rozpoznaje się fibromialgię?
Lekarze zwykle diagnozują fibromialgię na podstawie historii pacjenta, badania fizykalnego, zdjęć rentgenowskich i badania krwi.

Jak leczy się fibromialgię?
Fibromialgię można skutecznie leczyć za pomocą leków i strategii samoleczenia. Fibromialgię powinien leczyć lekarz lub zespół pracowników służby zdrowia specjalizujących się w leczeniu fibromialgii i innych typów zapalenia stawów, zwanych reumatologami. Lekarze zwykle leczą fibromialgię za pomocą kombinacji metod leczenia, które mogą obejmować:
- leki, w tym leki na receptę i dostępne bez recepty leki przeciwbólowe
- ćwiczenia aerobowe i ćwiczenia wzmacniające mięśnie
- zajęcia edukacyjne dla pacjentów, zwykle w podstawowej opiece zdrowotnej lub w środowisku społecznym
- techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, joga i masaż
- dobre nawyki dotyczące snu poprawiające jakość snu
- terapia poznawczo-behawioralna (CBT) w leczeniu depresji. CBT to rodzaj psychoterapii, której celem jest zmiana sposobu myślenia lub działania ludzi
Oprócz leczenia, ludzie mogą radzić sobie z fibromialgią za pomocą opisanych poniżej strategii samoleczenia, które, jak udowodniono, zmniejszają ból i niepełnosprawność, dzięki czemu mogą wykonywać ważne dla nich czynności.

Jakie są powikłania fibromialgii?
Fibromialgia może powodować ból, niepełnosprawność i gorszą jakość życia. Dorośli z fibromialgią mogą mieć powikłania, takie jak:
- wWięcej hospitalizacji. Jeśli masz fibromialgię, prawdopodobieństwo hospitalizacji jest dwukrotnie większe niż u osoby bez fibromialgii.
- niższa jakość życia. Kobiety z fibromialgią mogą doświadczać niższej jakości życia.
- wyższe wskaźniki poważnej depresji. Dorośli z fibromialgią są ponad 3 razy bardziej narażeni na ciężką depresję niż dorośli bez fibromialgii. Badania przesiewowe i leczenie depresji są niezwykle ważne.
- wyższe wskaźniki śmiertelności z powodu samobójstw i obrażeń. Wskaźniki zgonów z powodu samobójstw i urazów są wyższe wśród pacjentów z fibromialgią, ale ogólna śmiertelność wśród dorosłych z fibromialgią jest podobna do ogólnej populacji.
- wyższe wskaźniki innych chorób reumatycznych. Fibromialgia często współwystępuje z innymi typami zapalenia stawów, takimi jak zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Jak mogę poprawić jakość życia?
Bądź aktywny fizycznie . Eksperci zalecają dorosłym umiarkowaną aktywność fizyczną przez 150 minut tygodniowo. Spaceruj, pływaj lub jeźdź na rowerze 30 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu. Te 30 minut można podzielić na trzy oddzielne dziesięciominutowe sesje w ciągu dnia. Regularna aktywność fizyczna może również zmniejszyć ryzyko rozwoju innych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca. Możesz ćwiczyć samodzielnie lub uczestniczyć w programie aktywności fizycznej w lokalnym środowisku.

Występowanie Dnia Wiedzy o Fibromialgii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek12.05.2022Dzień Wiedzy o Fibromialgii 2022
Piątek12.05.2023Dzień Wiedzy o Fibromialgii 2023
Poniedziałek12.05.2025Dzień Wiedzy o Fibromialgii 2025
Wtorek12.05.2026Dzień Wiedzy o Fibromialgii 2026
Środa12.05.2027Dzień Wiedzy o Fibromialgii 2027
Piątek12.05.2028Dzień Wiedzy o Fibromialgii 2028
Sobota12.05.2029Dzień Wiedzy o Fibromialgii 2029
Niedziela12.05.2030Dzień Wiedzy o Fibromialgii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 12 maja