Dzień Limeryków 2023

Do najbliższych obchodów Dnia Limeryków zostały 44 dni, czyli 1 miesiąc i 14 dni.

W 2023 roku Dzień Limeryków przypada na 12 maja (piątek).

Limeryki obchodzą swoje święto 12 maja. Dlaczego właśnie wtedy? Są to urodziny Edwarda Leara, człowieka któremu limeryki zawdzięczają swoją popularność. Autor napisał aż 212 tych krótkich form poezji.


Limeryk królem absurdu

Nazwa „limeryk” wzięła się od irlandzkiego miasta „Limerick”. To właśnie Irlandia jest uznawana za dom tej formy niepoważnej poezji. Początkowo limeryki można było usłyszeć w pubach i portowych spelunach. To właśnie Edward Lear wprowadził je na salony Anglii w czasach wiktoriańskich. Cieszyły się one wtedy dużą popularnością w męskich klubach, szczególnie te w stylu sprośnym i bluźnierczym.


Limeryk, chociaż szczyci się swoją absurdalnością, to zazwyczaj przestrzega kilku podstawowych zasad. Najprościej można go opisać jako rymowaną anegdotę. Składa się tylko z 5 wersów: w pierwszym z nich jest zazwyczaj wprowadzany bohater i miejsca akcji. Pierwszy wers powinien rymować się z drugim i piątym, a trzeci z czwartym. Właśnie te ostatnie wersy są zazwyczaj krótsze. W ostatnim wersie jest zawarta prześmiewcza puenta.

Polska również może pochwalić się swoimi autorami limeryków. Do najbardziej znanych należą Wisława Szymborka, Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński.


W Dzień Limeryków napisz swoją anegdotkę

Napisanie wiersza brzmi onieśmielająco, ale limeryk to prosta forma, która opiera się głównie na rymach. Tego dnia warto zebrać znajomych albo rodzinę i zabawić się w autorów limeryków. Kto wie, może odkryjecie następną Wisławę Szymborską?