Nazwa „limeryk” wzięła się od irlandzkiego miasta „Limerick”. To właśnie Irlandia jest uznawana za dom tej formy niepoważnej poezji. Początkowo limeryki można było usłyszeć w pubach i portowych spelunach. To właśnie Edward Lear wprowadził je na salony Anglii w czasach wiktoriańskich. Cieszyły się one wtedy dużą popularnością w męskich klubach, szczególnie te w stylu sprośnym i bluźnierczym.
Limeryk, chociaż szczyci się swoją absurdalnością, to zazwyczaj przestrzega kilku podstawowych zasad. Najprościej można go opisać jako rymowaną anegdotę. Składa się tylko z 5 wersów: w pierwszym z nich jest zazwyczaj wprowadzany bohater i miejsca akcji. Pierwszy wers powinien rymować się z drugim i piątym, a trzeci z czwartym. Właśnie te ostatnie wersy są zazwyczaj krótsze. W ostatnim wersie jest zawarta prześmiewcza puenta.
Polska również może pochwalić się swoimi autorami limeryków. Do najbardziej znanych należą Wisława Szymborka, Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński.
W Dzień Limeryków napisz swoją anegdotkę
Napisanie wiersza brzmi onieśmielająco, ale limeryk to prosta forma, która opiera się głównie na rymach. Tego dnia warto zebrać znajomych albo rodzinę i zabawić się w autorów limeryków. Kto wie, może odkryjecie następną Wisławę Szymborską?
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony