Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin zostały 292 dni, czyli 9 miesięcy i 19 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin przypada na 12 maja (poniedziałek).

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin (International Day of Plant Health) to święto, które ma na celu podkreślenie ogromnej roli, jaką pełnią one na naszej planecie. Jest to odpowiedź na rosnące zagrożenia, które powodują wymieranie coraz większej liczby roślin.

Znaczenie roślin


Szacuje się, że na Ziemi występuję około 380 tysięcy gatunków roślin. Bez nich nie istniałaby większość innych form życia, w tym człowiek. Stanowią one 80% spożywanej przez niego żywności i 98% tlenu, którym oddycha. Rośliny dostarczają nam również drewna (dla ok. 40% ludności jest ono podstawowym źródłem energii), papieru, paliw, leków, włókien, barwników, olejków eterycznych, kauczuku. Inne zalety to zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Nie wolno również zapominać o tym, jak rośliny wpływają na nasze środowisko kulturowe ze względu na swoje walory estetyczne, krajobrazowe czy nawet znaczenie religijne.

Niepokojące jest więc to, że są one zagrożone. Każdego roku 40% upraw żywności ginie, co spowodowane jest właśnie szkodnikami i chorobami roślin. Ma to też realne przełożenie na straty handlowe w obrocie produktami rolnymi – przekraczają one 220 miliardów dolarów rocznie. Na choroby roślin wpływa przede wszystkim zmiana klimatu i działalność człowieka, które niszczą różnorodność biologiczną. Zwiększone możliwości podróżowania oraz handel także wpływają na rozprzestrzenianie się szkodników.

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin


Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin uchwaliła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Święto obchodzimy 12 maja, ma ono przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa, wyeliminowania głodu, ochrony różnorodności biologicznej oraz pobudzenia rozwoju gospodarczego.

ONZ wskazała konkretne działania, które należy wdrożyć zgodnie z przesłaniem Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin. Na najwyższym szczeblu, a więc w przypadku rządów, decydentów i pracodawców, ochrona zdrowia roślin musi mieć wysoki priorytet. Zgodność z międzynarodowymi normami fitosanitarnymi, inwestycje w innowacje, badania i rozwój oraz wzmocnienie zabezpieczeń są tutaj fundamentalnymi pozycjami. Duże znaczenie ma także sektor transportu i handlu, w ramach którego należy wdrażać normy międzynarodowe oraz przestrzegać obowiązujących przepisów fitosanitarnych. Ważne, aby klienci kupowali rośliny od renomowanych firm, które stosują się do wszystkich zasad.

Wiele do zrobienia jest po stronie rolników, którzy powinni zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodników, stosując nasiona i sadzonki wolne od szkodników, z odpowiednim certyfikatem. Istotne, by swoimi praktykami nie szkodzili owadom zapylającym, których działalność jest bardzo pożyteczna dla roślin. Każdy nietypowy szkodnik w gospodarstwie powinien być zgłoszony do odpowiednich służb.

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin to także okazja dla społeczeństwa, które może zdobyć świadomość na temat zagrożeń związanych z transgranicznym przenoszeniem roślin i produktów roślinnych czy kupowania ich z niesprawdzonych źródeł. Warto zaangażować również najmłodszych, które mogą dowiedzieć się więcej o roślinach, ich ważnej roli jaką spełniają na naszej planecie.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek12.05.2023Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2023
Niedziela12.05.2024Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2024
Wtorek12.05.2026Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2026
Środa12.05.2027Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2027
Piątek12.05.2028Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2028
Sobota12.05.2029Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2029
Niedziela12.05.2030Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2030
Poniedziałek12.05.2031Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 12 maja