Dzień Opiekuna Medycznego 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Opiekuna Medycznego zostało 151 dni, czyli 5 miesięcy .

W 2025 roku Dzień Opiekuna Medycznego przypada na 14 maja (środa).

Opiekunów medycznych można nazwać aniołami stróżami chorych i starszych. Pomagają w każdy sposób, jakiego pacjenci wymagają, nie tylko w aspekcie medycznym. Swoje święto obchodzą 14 maja.


Data święta przypada w rocznicę śmierci znanej opiekunki medycznej

Mary Seacole była brytyjską pielęgniarką pochodzenia jamajskiego. Mama od małego uczyła ją medycyny, ale były to tradycyjne metody. Dopiero podczas kilku lat spędzonych w Londynie młoda opiekunka nauczyła się nowoczesnych metod leczenia. Podczas swoich podróży leczyła pacjentów chorych na cholerę i żółtą gorączkę. Gdy w 1853 roku wybuchła wojna krymska, Mary sama udała się do brytyjskich oficerów z prośbą, żeby wysłać ją na front. Odmówiono jej. Pielęgniarka sama znalazła wyjście i udała się na teren dzisiejszego Krymu. Wraz z krewnym zmarłego męża założyła hotel, w którym leczyła rannych żołnierzy. Podczas tej samej wojny działała Florence Nightingale, kobieta która jest uznawana za matkę współczesnego pielęgniarstwa. Mary Seacole często była do niej porównywana, chociaż sama pracowała o wiele bliżej frontu, czasami pod ostrzałem. Ze względu na swój kolor skóry Mary nie mogła dołączyć do Sióstr Miłosierdzia, grupie założonej przez Nightingale, jest też mniej znana.


Po zakończeniu wojny żołnierze, którzy zawdzięczali jej życie, pisali do rządu listy o jej bohaterstwie i zorganizowali dla niej galę. Mary Seacole można nazwać opiekunką medyczną, ponieważ oprócz pomocy medycznej udzielała też żołnierzom wsparcia i opieki.


Współcześnie zawód opiekuna medycznego jest stosunkowo młody. W Polsce powstał w 2007 roku z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia. Potrzeba na ten zawód wynikała ze zwiększającej się liczby pacjentów i coraz mniejszej ilości studentów i studentek pielęgniarstwa. Opiekunowie medyczni pracują w szpitalach, ale też często jako opiekunowie osób prywatnych. Polscy pracownicy często opiekują się osobami starszymi z Niemiec, Holandii, Belgii czy Austrii.