Światowy Dzień Meduzy 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Meduzy zostało 229 dni, czyli 7 miesięcy i 15 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Meduzy przypada na 3 listopada (niedziela).

Meduzy to dosyć tajemnicze stworzenia, które dalej zaskakują nas swoimi zdolnościami. 3 listopada, w ich święto, warto dowiedzieć się o nich więcej.


Czy meduzy są nieśmiertelne?

Ilość ciekawych informacji na temat tych stworzeń poraża, ale chyba nic nie przebija jednej z nich - jeden z gatunków meduz jest...nieśmiertelny. Turritopsis nutricula zwany też hydromeduzą został odkryty w 1857 roku. O jego niesamowitej zdolności dowiedział się jednak dopiero naukowiec z Włoch w latach 90. XX wieku. Zoolog badał te stworzenia w swoim labolatorium. Niezadowolony z wyników badań zostawił meduzy w akwarium i wyjechał. Nie było go tak dugo, że woda wyparowała, a meduzy zginęły. Po zbadaniu ich szczątków i błota znajdującego się na dnie akwarium Włoch odkrył larwy meduz. Jak się później okazało, meduza jest w stanie po osiągnięciu dojrzałości wrócić do postaci larwy. Następnie może znowu dojrzeć i znowu cofnąć się w rozwoju. To jedyne stworzenie na świecie, które ma taką zdolność. Naukowcy sami jeszcze nie wiedzą co zrobić z tą wiedzą, ale to odkrycie może w przyszłości zmienić oblicze medycyny.


To nie jedyna fascynująca cecha tych stworzeń. Meduzy to stworzenia, które mogą się znacznie różnić rozmiarem. Od małych, centymetrowych meduzek do dużych okazów, które dochodzą do kilku metrów. Macki najdłuższej meduzy, jaką znaleziono miały... 36 metrów!


Nie posiadają one kości, mózgu i serca, składają się tylko z nerwów. Pomimo tego, meduzy wykazują się inteligencją i są świadome swojego otoczenia. Niektóre z nich mogą nawet świecić w ciemności. Meduzy swojej galaretowatej budowie zawdzięczają nazwę po angielsku – jellyfish. Słowo „jelly” to inaczej galaretka, a „fish” to ryba. Dosłownie galaretowata ryba. Kraje anglojęzyczne posługują się też słowem podobnym do polskiej meduzy - „meduse”. Zarówno polska, jak i angielska wersja słowa pochodzi zapewne od mitycznej Meduzy, której włosy przypominały właśnie macki tego stworzenia.


Odwiedź oceanarium i poobserwuj te fascynujące stworzenia

Meduzy są nie tylko ciekawe, ale też piękne. Praktycznie przezroczyste, ale równocześnie kolorowe, poruszające się leniwie w wodzie. Można zaobserwować je w oceanarium, gdzie warto pomyśleć nad tym ile lat ma oglądana przez nas meduza. Może to jedna z nieśmiertelnych sztuk?

Występowanie Światowego Dnia Meduzy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek03.11.2022Światowy Dzień Meduzy 2022
Piątek03.11.2023Światowy Dzień Meduzy 2023
Poniedziałek03.11.2025Światowy Dzień Meduzy 2025
Wtorek03.11.2026Światowy Dzień Meduzy 2026
Środa03.11.2027Światowy Dzień Meduzy 2027
Piątek03.11.2028Światowy Dzień Meduzy 2028
Sobota03.11.2029Światowy Dzień Meduzy 2029
Niedziela03.11.2030Światowy Dzień Meduzy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 3 listopada