Dzień Frazesu 2024

Obchody Dnia Frazesu były 40 dni, czyli 1 miesiąc i 10 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Frazesu przypadły na 3 listopada (niedziela).

Ciesz się chwilą, po zimie zawsze przychodzi wiosna, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem – frazesy słyszymy każdego dnia. Te wyświechtane frazy, których większość z nas nie lubi albo z kolei nadużywa, obchodzą swoje święto 3 listopada.


Frazes to dzieło Francuzów

Dokładniej rzecz biorąc, z francuskiego pochodzi słowo „cliché”, oznaczające właśnie frazes. Na początku była to onomatopeja – wyraz naśladujący dźwięki. Słowo opisywało dźwięk, jaki wydaje matryca drukarska (zwana nie bez przypadku „kliszą”). Z czasem słowo zaczęło oznaczać frazę, która jest często powtarzana i tak naprawdę mało znaczy. Frazesów często używamy, kiedy nie wiemy co powiedzieć, chcemy kogoś pocieszyć, albo posłużyć radą.


Słowo „ cliché” w języku angielskim oznacza też utarty motyw albo stereotyp wykorzystywany w filmie, albo książce. Często nie zdajemy sobie z nich sprawy, ale ile razy widzieliśmy w horrorze kobietę, która idzie ciemnym korytarzem i woła do pustego domu: halo? Albo która po traumatycznym przeżyciu ścina włosy nad umywalką, żeby zmienić swój wygląd? Każdy film akcji musi zawierać bombę, która jest rozbrojona na sekundę przed wybuchem, albo wyznanie miłości w chwili, kiedy wokół śmigają kule.


Tego dnia warto dla zabawy zwracać uwagę na frazesy, których sami uważamy i które słyszymy w ciągu dnia. Można też obejrzeć film i szukać w nim często powtarzanego motywu – w filmach amerykańskich na pewno nie będzie o to trudno.