Historia Święta rozpoczyna się od wielkich polowań w 1444 roku. W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami bądź huberturem, sięga XVIII wieku oraz czasów saskich. W okresie II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Polowanie odbyło się 3 listopada 1930 roku. W okresie międzywojennym polowanie w Spale gromadziło elity polityczne i arystokrację II Rzeczypospolitej. Po zakończeniu II wojny światowej i kilkudziesięcioletniej przerwie, pierwszy Hubertus został zorganizowany w 2000 roku przez myśliwych z okręgu piotrkowskiego i leśników z Nadleśnictwa Spała z inicjatywy księdza Dariusza Łosiaka. Ogólnopolski Hubertus w Spale jako tradycyjne święto myśliwych i jeźdźców, odbyło się po raz pierwszy w 2003 roku, uzyskując honorowy patronat Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.
Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do inicjowania zbiorowych polowań o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów myśliwskich. Myśliwi witają się zawołaniem „darz bór”, zakładają najlepszą odzież myśliwską oraz świętują pod sztandarem danego koła łowieckiego. Często główne obchody poprzedzone są mszami świętymi w intencjach myśliwych. Polowania hubertowskie kończą się wspólną biesiadą myśliwych, zaś wśród jeźdźców inicjowana jest gonitwa zwana Hubertusem konnym, podczas której konno ściga się lisa, czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Zwycięzcą jest osoba, która zerwie lisa, zaś w nagrodę nabywa prawo do wykonania rundy honorowej wokół miejsca pogoni.
Hubertusy są również okazją do składania próśb do patrona o udane polowania oraz wręczania odznaczeń, na przykład od koła łowieckiego – tytułu króla strzelca, króla pudlarzy, czy od Polskiego Związku Łowieckiego medali.
Od kilku lat dochodzi w tym dniu do różnych blokad i zakłóceń obchodów przez działaczy ekologicznych i przeciwników polowania na zwięrzęta. Aktywiści w ten sposób protestują przeciw myśliwym i w ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec strzelania do zwierząt. Budzi to duże kontrowersje, bo ściera się nowoczesne podejście z wielowiekową tradycją polowań.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony