Sylwester na Słowacji 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra na Słowacji zostały 192 dni, czyli 6 miesięcy i 9 dni.

W 2024 roku Sylwester na Słowacji przypada na 31 grudnia (wtorek).

W ostatni dzień roku Słowacy hucznie żegnają Stary Rok i bawią się w domu, na głównych placach i w hotelach w górach.


Żeby powitać Nowy Rok, trzeba pożegnać stary

Z takiego założenia wychodzili kiedyś Słowacy, dlatego w dawnych czasach dwóch mężczyzn przebranych za kobiety ze słomianym wieńcem szło pożegnać Stary Rok. Gospodynie zabierały następnie słomę z wieńca i kładły ją w kurniku, żeby kury w nowym roku niosły dobrze jaja. Mężczyźni w podzięce dostawali wypieki i kiełbaski.


Inną tradycję znamy z naszych Andrzejek. Dawniej Słowacy roztapiali w łyżce kawałek ołowiu. Następnie wlewali go do miski z wodą i próbowali z niego wyczytać, co czeka ich w Nowym Roku. Kula miała oznaczać szczęście, kotwica pomoc, a krzyż śmierć.


Słowacki silvester to też obowiązkowa wizyta w kościele. Po obiedzie, a jeszcze przed zabawami Słowacy idą na mszę świętą, która ma im przynieść szczęście w Nowym Roku.


Bardzo popularnym pomysłem na Słowacji jest wyjazd na święta i Sylwestra w góry. Tatry i hotele z termami to bardzo popularny kierunek. Co ciekawe, Słowacy są tam często w mniejszości – Słowację na Sylwestra wybierają bardzo chętnie Polacy, Czesi, Rosjanie, Węgrzy i Ukraińcy. Popularne jest też spędzanie ostatniego dnia roku w domu, w towarzystwie rodziny i znajomych i oglądając sylwestrowe programy.


Młode pokolenie wita Nowy Rok na placach i starówkach w całym kraju. Największą imprezą może pochwalić się oczywiście Bratysława. W sylwestrową noc może się tam pojawić nawet kilkadziesiąt tysięcy świętujących. Tej nocy Dunaj rozświetlają światła fajerwerków.

Sylwester to na Słowacji również bogato zastawiony stół. Kiedy w innych krajach królują przekąski i czipsy, na Słowacji po północy zasiada się do stołu. Tak jak w inne święta na stole musi pojawić się kapustnica – zupa z kapusty kiszonej, kiełbasy i papryki. Oprócz tego popularna jest gęś, podawana z czerwoną kapustą i lokszą – krepą ziemniaczaną. Taki posiłek w środku nocy prawdopodobnie nie pomaga w lepszym samopoczuciu następnego dnia, ale na pewno jest pyszny.

Występowanie Sylwestra na Słowacji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota31.12.2022Sylwester na Słowacji 2022
Niedziela31.12.2023Sylwester na Słowacji 2023
Środa31.12.2025Sylwester na Słowacji 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester na Słowacji 2026
Piątek31.12.2027Sylwester na Słowacji 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester na Słowacji 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester na Słowacji 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester na Słowacji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia