Wielkanoc na Słowacji 2023

Do najbliższych obchodów Wielkanocy na Słowacji zostało 67 dni, czyli 2 miesiące i 8 dni.

W 2023 roku Wielkanoc na Słowacji przypada na 9 kwietnia (niedziela).

Veľkonočná nedeľa to na Słowacji (jak w każdym chrześcijańskim państwie) jedno z najważniejszych świąt kościelnych. Z tym dniem wiąże się wiele tradycji.


Tradycje naszych sąsiadów różnią się trochę od naszych

Główna różnica polega na tym, że święcenie koszyczków odbywa się nie tylko w Wielką Sobotę, ale też właśnie w samą Niedzielę Wielkanocną. W koszyczku musi się oczywiście znaleźć jajko, szynka, chleb, sól i wypieki przygotowane przez gospodynie. One same często wyplatają też sam koszyk. Tego dnia przed kościołami ustawiają się kolejki wiernych. Wielkanoc to też oczywiście uroczysta msza, upamiętniająca śmierć Jezusa, ale przede wszystkim jego zmartwychwstanie. Dopiero po niej można zasiąść do stołu.


Druga różnica, to posiłek, przy którym spotykają się słowackie rodziny. Chociaż u nas wszyscy czekają na śniadanie, to u naszych sąsiadów zasiada się do obiadu. To właśnie wtedy kończy się post i zaczyna uczta. Zaczyna się oczywiście od jajka dzielonego pomiędzy wszystkich domowników, które ma ich chronić przed chorobami i błędami. Główne potrawy są mięsne: szynki, kiełbasy, wszystko, co z wieprzowiny, ale też sery i ciasta. Oprócz wieprzowiny można spotkać baraninę, jagnięcinę, czy królika.


Wielkanocy klasyk to "baba" – wytrawne ciasto zrobione z wędzonego mięsa, jajek, bułek, kiełbasy i ziół. W dawnych czasach oraz obecnie na wsiach po obiedzie cała rodzina szła na pole, gdzie poświęcone jedzenie rozrzucano po ogrodzie, uprawach i wrzucano do studni. Nawet obierki i skorupki nie mogły się zmarnować i były zakopywane.


Nieodłącznym elementem słowackiej Wielkanocy są też oczywiście pisanki, zwane "kraslica". Ich kolory i wzory znamy z naszych polskich tradycji. Popołudniami chłopcy robi małe rózgi z witek, które przydają im się następnego dnia do lekkiego "biczowania" swoich koleżanek. Wielkanocna niedziela jest przede wszystkim okazją do spotkań z rodziną i dzielenia się pysznym jedzeniem.

Występowanie Wielkanocy na Słowacji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela04.04.2021Wielkanoc na Słowacji 2021
Niedziela17.04.2022Wielkanoc na Słowacji 2022
Niedziela31.03.2024Wielkanoc na Słowacji 2024
Niedziela20.04.2025Wielkanoc na Słowacji 2025
Niedziela05.04.2026Wielkanoc na Słowacji 2026
Niedziela28.03.2027Wielkanoc na Słowacji 2027
Niedziela16.04.2028Wielkanoc na Słowacji 2028
Niedziela01.04.2029Wielkanoc na Słowacji 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Wielkanoc
Niemcy 🇩🇪 - Wielkanoc
Włochy 🇮🇹 - Wielkanoc
Francja 🇫🇷 - Wielkanoc
Kanada 🇨🇦 - Wielkanoc
Kalendarz Prawosławny ☦ - Niedziela Palmowa
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post
Holandia 🇳🇱 - Wielkanoc
Austria 🇦🇹 - Wielkanoc
Irlandia 🇮🇪 - Wielkanoc
Czechy 🇨🇿 - Wielkanoc
Hiszpania 🇪🇸 - Niedziela Wielkanocna
Litwa 🇱🇹 - Wielkanoc