Oprócz zieleni, symbolem Dnia Świętego Patryka jest również trójlistna koniczyna (shamrock), związana z legendą o patronie Irlandii. Według podania św. Patryk wytłumaczył pierwszym irlandzkim chrześcijanom na przykładzie tej rośliny dogmat o Trójcy Świętej. Trzy liście koniczyny symbolizują trzy osoby Boskie, które są jednym Bogiem.
Kolejna tradycja w tym dniu związana jest z piciem whiskey. Według legendy św. Patryk wmówił szynkarce, że przez jej oszustwa z niedolewaniem pełnej miarki trunku w jej karczmie pojawią się potwory. Kobieta od tej chwili przestała oszukiwać klientów i dlatego 17 marca Irlandczycy wypijają szklankę whiskey, zwaną „dzbanem Patryka”.
Postać patrona Irlandii owiana jest mitami i tajemnicami. Św. Patryk urodził się najprawdopodobniej w Walii lub Szkocji po koniec IV wieku. W wieku 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów, który przywiózł go do Irlandii jako pasterza. Zgodnie z legendą po 6 latach zniewolenia, św. Patryk wydostał się z niewoli i uciekł do Galii, gdzie pobierał nauki u biskupa Germanusa z Auxerre. W niedługim czasie powrócił do domu z zamiarem zostania księdzem. Jednak w śnie został wezwany do krzewienia chrześcijaństwa w pogańskiej Irlandii. W V wieku powrócił do kraju, w celu nawracania na chrześcijaństwo. Według różnych źródeł św. Patryk potrafił przywracać wzrok niewidomym, wskrzeszał umarłych i dzięki mocy uzyskanej na Górze Świętego Patryka (Croagh Patrick), oczyścił Irlandię z gadów i płazów. Dlatego w dziełach malarskich przestawiany jest jako mnich przydeptujący węże. Corocznie na Croagh Patrick udają się pielgrzymi wiernych.
Dzień św. Patryka obchodzony jest nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. W Ameryce Północnej pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1737 roku, kiedy „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie" zorganizowało pierwszą paradę. W pozostałych krajach w tym dniu serwowane jest zielone piwo oraz odbywają się pokazy irlandzkiej kultury. Niewiele osób wie, że „zielone” piwo nie jest związane z tradycją Irlandii. Napój został wprowadzony przez potomków Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wiek.
Coraz częściej pojawia się zwyczaj malowania na zielono znanych miejsc na świecie. W Dniu Świętego Patryka barwę zmieniają na przykład wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju, Ratusz w Poznaniu, Stadion Miejski w Poznaniu.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony