Dzień św. Patryka 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Św. Patryka zostały 273 dni, czyli 9 miesięcy .

W 2025 roku Dzień św. Patryka przypada na 17 marca (poniedziałek).

17 marca wielu ludzi na świecie ubiera się na zielono, spożywa zielone piwo i słucha celtyckich brzmień. A dlaczego? Ponieważ tego dnia obchodzony jest Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. W Irlandii święto nazywane jest Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig. W tym dniu na ulicach króluje kolor zielony, który nawiązując do zielonych obszarów kraju jest narodową barwą Irlandii. W wielu miejscowościach organizowane są festyny i pochody, w których dominuje właśnie kolor zielony.

Oprócz zieleni, symbolem Dnia Świętego Patryka jest również trójlistna koniczyna (shamrock), związana z legendą o patronie Irlandii. Według podania św. Patryk wytłumaczył pierwszym irlandzkim chrześcijanom na przykładzie tej rośliny dogmat o Trójcy Świętej. Trzy liście koniczyny symbolizują trzy osoby Boskie, które są jednym Bogiem.

Kolejna tradycja w tym dniu związana jest z piciem whiskey. Według legendy św. Patryk wmówił szynkarce, że przez jej oszustwa z niedolewaniem pełnej miarki trunku w jej karczmie pojawią się potwory. Kobieta od tej chwili przestała oszukiwać klientów i dlatego 17 marca Irlandczycy wypijają szklankę whiskey, zwaną „dzbanem Patryka”.

Postać patrona Irlandii owiana jest mitami i tajemnicami. Św. Patryk urodził się najprawdopodobniej w Walii lub Szkocji po koniec IV wieku. W wieku 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów, który przywiózł go do Irlandii jako pasterza. Zgodnie z legendą po 6 latach zniewolenia, św. Patryk wydostał się z niewoli i uciekł do Galii, gdzie pobierał nauki u biskupa Germanusa z Auxerre. W niedługim czasie powrócił do domu z zamiarem zostania księdzem. Jednak w śnie został wezwany do krzewienia chrześcijaństwa w pogańskiej Irlandii. W V wieku powrócił do kraju, w celu nawracania na chrześcijaństwo. Według różnych źródeł św. Patryk potrafił przywracać wzrok niewidomym, wskrzeszał umarłych i dzięki mocy uzyskanej na Górze Świętego Patryka (Croagh Patrick), oczyścił Irlandię z gadów i płazów. Dlatego w dziełach malarskich przestawiany jest jako mnich przydeptujący węże. Corocznie na Croagh Patrick udają się pielgrzymi wiernych.

Dzień św. Patryka obchodzony jest nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. W Ameryce Północnej pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1737 roku, kiedy „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie" zorganizowało pierwszą paradę. W pozostałych krajach w tym dniu serwowane jest zielone piwo oraz odbywają się pokazy irlandzkiej kultury. Niewiele osób wie, że „zielone” piwo nie jest związane z tradycją Irlandii. Napój został wprowadzony przez potomków Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wiek.

Coraz częściej pojawia się zwyczaj malowania na zielono znanych miejsc na świecie. W Dniu Świętego Patryka barwę zmieniają na przykład wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju, Ratusz w Poznaniu, Stadion Miejski w Poznaniu.

Występowanie Dnia Św. Patryka w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek17.03.2023Dzień św. Patryka 2023
Niedziela17.03.2024Dzień św. Patryka 2024
Wtorek17.03.2026Dzień św. Patryka 2026
Środa17.03.2027Dzień św. Patryka 2027
Piątek17.03.2028Dzień św. Patryka 2028
Sobota17.03.2029Dzień św. Patryka 2029
Niedziela17.03.2030Dzień św. Patryka 2030
Poniedziałek17.03.2031Dzień św. Patryka 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 marca