Oprócz zieleni, symbolem Dnia Świętego Patryka jest również trójlistna koniczyna (shamrock), związana z legendą o patronie Irlandii. Według podania św. Patryk wytłumaczył pierwszym irlandzkim chrześcijanom na przykładzie tej rośliny dogmat o Trójcy Świętej. Trzy liście koniczyny symbolizują trzy osoby Boskie, które są jednym Bogiem.
Kolejna tradycja w tym dniu związana jest z piciem whiskey. Według legendy św. Patryk wmówił szynkarce, że przez jej oszustwa z niedolewaniem pełnej miarki trunku w jej karczmie pojawią się potwory. Kobieta od tej chwili przestała oszukiwać klientów i dlatego 17 marca Irlandczycy wypijają szklankę whiskey, zwaną „dzbanem Patryka”.
Postać patrona Irlandii owiana jest mitami i tajemnicami. Św. Patryk urodził się najprawdopodobniej w Walii lub Szkocji po koniec IV wieku. W wieku 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów, który przywiózł go do Irlandii jako pasterza. Zgodnie z legendą po 6 latach zniewolenia, św. Patryk wydostał się z niewoli i uciekł do Galii, gdzie pobierał nauki u biskupa Germanusa z Auxerre. W niedługim czasie powrócił do domu z zamiarem zostania księdzem. Jednak w śnie został wezwany do krzewienia chrześcijaństwa w pogańskiej Irlandii. W V wieku powrócił do kraju, w celu nawracania na chrześcijaństwo. Według różnych źródeł św. Patryk potrafił przywracać wzrok niewidomym, wskrzeszał umarłych i dzięki mocy uzyskanej na Górze Świętego Patryka (Croagh Patrick), oczyścił Irlandię z gadów i płazów. Dlatego w dziełach malarskich przestawiany jest jako mnich przydeptujący węże. Corocznie na Croagh Patrick udają się pielgrzymi wiernych.
Dzień św. Patryka obchodzony jest nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. W Ameryce Północnej pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1737 roku, kiedy „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie" zorganizowało pierwszą paradę. W pozostałych krajach w tym dniu serwowane jest zielone piwo oraz odbywają się pokazy irlandzkiej kultury. Niewiele osób wie, że „zielone” piwo nie jest związane z tradycją Irlandii. Napój został wprowadzony przez potomków Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wiek.
Coraz częściej pojawia się zwyczaj malowania na zielono znanych miejsc na świecie. W Dniu Świętego Patryka barwę zmieniają na przykład wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju, Ratusz w Poznaniu, Stadion Miejski w Poznaniu.