Święta w Niemczech 2020

2020-01-09 | Autor: MB | Święta na świecie
Niemcy mają kilkanaście dni wolnych od pracy w 2020 roku - niestety nie wszystkie w całym kraju. Kraj ten podzielony jest na 16 landów i w całych Niemczech, we wszystkich landach obowiązuje tylko 9 dni świątecznych. W landach, gdzie większość mieszkańców stanowią katolicy, mieszkańcy dodatkowo obchodzą święta typowe dla Kościoła katolickiego, a tam gdzie większość mieszkańców stanowią protestanci, świetami wolnym od pracy są także te wynikające z obchodów w Kościele protestanckim. Są też landy gdzie są obchodzone tylko święta obchodzone w całym kraju. Szczegóły poniżej oraz w naszym kalendarzu niemieckim na 2020 r.

Nowy Rok (niem. Neujahr) - podobnie jak w prawie wszystkich krajach 1 stycznia (środa) był dniem wolnym od pracy także w Niemczech.

Trzech Króli (niem. Heilige Drei Könige) - 6 stycznia (poniedziałek) jest oficjalnym świętem tylko w trzech landach tj. Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt

Dzień Kobiet (niem. Frauentag) - 8 marca (niedziela). Od 2019 roku tylko w Berlinie Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony jako oficjalne święto i dzień wolny od pracy

Wielki Piątek (niem. Karfreitag) - 10 kwietnia (piątek) w całych Niemczech jest dzień wolny od pracy

Wielkanoc (niem. Ostersonntag) - 12 kwietnia (niedziela). W czasie Wielkanocy w Niemczech praktycznie wszystkie sklepy są zamknięte, choć oficjalnie tylko w Branderburgii jest to święto wg. przepisów prawa.

Poniedziałek Wielkanocny (niem. Ostermontag) 13 kwietnia (poniedziałek) jest dniem oficjalnie wolnym od pracy w całych Niemczech

Święto Pracy (niem. Tag der Arbeit) - 1 maja (piątek) jest dniem wolnym od pracy w całym kraju. W Berlinie zwykle odbywają się marsze na rzecz praw pracowniczych, zwykle mają burzliwy przebieg.

Dzień Wyzwolenia (niem. Tag der Befreiung) - 8 maja (piątek). W 2020 roku wyjątkowo, z okazji 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej, Dzień Wyzwolenia w Berlinie jest oficjalnie dniem wolnym od pracy. Pozostałe landy nie mają w tym dniu święta.

Wniebowstąpienie Pańskie (niem. Cristi Himmelfahrt) - 21 maja (czwartek). Jest to dzień wolny od pracy w całym kraju. Tego samego dnia w Niemczech obchodzony jest także Dzień Ojca.

Zielone Świątki (niem. Pfingstsonntag) - 31 maja (niedziela) - oficjalnie jest dniem wolnym od pracy tylko w Branderburgii, ale, że zawsze wypada w niedzielę (podobnie jak Wielkanoc) to praktycznie w całych Niemczech jest to dzień świąteczny.

Poniedziałek Zielonoświątkowy (niem. Pfingstmontag) - 1 czerwca (poniedziałek) - jest dniem wolnym we wszystkich landach.

Boże Ciało (niem. Fronleichnam - 11 czerwca (czwartek). Jest to dzień wolny w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i kraju Saary

Wniebowzięcie NMP (niem. Mariä Himmelfahrt) - 15 czerwca (sobota) - jest to dzień wolny od pracy w Bawarii i kraju Saary.

Dzień Jedności Niemiec (niem. Tag der Deutschen Einheit) - 3 października (sobota) - to chyba najważniejsze święto narodowe w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi świętują zjednoczenie po upadku muru berlińskiego.

Święto Reformacji (niem. Reformationstag) - 31 października (czwartek) - jest to święto Kościoła protestanckiego i obchodzone jest w następujących landach: Brandenburgia, Bremie, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn i Turyngia.

Wszystkich Świętych (niem. Allerheiligen) - 1 listopada - jest to święto Kościołą katolickiego i oficjalnie obchodzone jest w następujacych landach: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Saara.

Dzień Pokuty i Modlitwy (niem. Buß- und Bettag) - 18 listopada - to święto oficjalnie obchodzone jedynie w Saksonii.

Boże Narodzenie (niem. Weihnachtstag) - 25-26 grudnia - święto obchodzone w całych Niemczech.Praca w niedzielę i święta w Niemczech
Ogólnie w dni świąteczne i niedziele Niemcy nie pracują (za wyjątkiem kilku grup zawodowych wg katalogu wyjątków). Jeśli mimo to zachodzi konieczność pracy w święto państwowe wypadające od poniedziałku do piątku, to pracownik powinien odebrać dzień odpoczynku w ciagu 8 tygodni.

Niedziele handlowe w Niemczech
Co do zasady w niedzielę handel nie jest dozwolony, choć są dopuszczalne niedziele handlowe. Ilość niedziel z dozwolonym handlem i ich termin ustalany jest przez władze poszczególnych landów. Zatem jeśli myślisz o wizycie w niemieckich sklepach w niedzielę, to najlepiej najpierw sprawdź czy dane centrum jest czynne na stronie internetowej danego CH (abyś się nie ośmieszył jak swego czasu jeden z polskich polityków).