Nowy Rok w Niemczech 2023

Obchody Nowego Roku były 36 dni, czyli 1 miesiąc i 5 dni temu.

W 2023 roku obchody Nowego Roku przypadły na 1 stycznia (niedziela).

1 stycznia, w Nowy Rok w Niemczech (Neujahr), podobnie jak w wielu innych krajach, ruch uliczny jest zdecydowanie mniejszy niż w każdym innym terminie. Gdy jednak nasi sąsiedzi odeśpią sylwestra, czekają na nich kolejne atrakcje. Wśród nich oczywiście pyszne jedzenie, które w dodatku przynosi szczęście. Na przykład zupa z soczewicy, ponieważ ma ona kształt monet i uważa się, że przynosi bogactwo w życiu. Chrupiące gofry wypełnione bitą śmietaną symbolizują natomiast obfitość. W niektórych regionach za szczęśliwe jedzenie uważa się również kiszoną kapustę.

Wielu Niemców obdarowuje się drobnymi prezentami z okazji Nowego Roku, są to jednak dość nietypowe przedmioty w formie słodyczy i innych przysmaków, jak np. figurki kominiarzy, warkocze, precle, podkowy. Są one traktowane jako amulety, które mają przynieść powodzenie w najbliższej przyszłości. Największą popularnością cieszą się jednak świnki, które można zobaczyć pod najróżniejszymi postaciami, np. z czekolady, marcepanu, porcelany czy bułeczek w kształcie ryjka. Świnie są symbolem obfitości i dobrobytu, a do tego dawni Germanie uznawali je za zwierzęta święte, które przynoszą szczęście. Równie ciekawym zjawiskiem są świnki śpiewające pod oknem.... Oczywiście są to ludzie przebrani za te sympatyczne zwierzęta, którzy w ten sposób witają Nowy Rok. Często też walą w bębny by odgonić złe duchy.

W pierwszy dzień nowego roku transmitowane jest przemówienie kanclerza skierowane do narodu. W orędziu kanclerz życzy wszystkim Niemcom udanych najbliższych 12 miesięcy. Dokładnym i sumiennym Niemcom przytrafiła się w związku z tym kiedyś ciekawa wpadka – w 1986 roku, gdy kanclerzem był Helmut Kohl, puszczono przemówienie z poprzedniego roku. Oprócz przemówienia kanclerza, w telewizji można obejrzeć powtórkę kultowego dla Niemców filmu sylwestrowego „Dinner for One” oraz koncerty z okazji Nowego Roku, m. in. orkiestr klasycznych. Oczywiście można się na nie wybrać również osobiście.

1 stycznia pewnie trudno spotkać kominiarza w ubraniu roboczym, ale jeśli jakiś Niemiec ma to szczęście, to powinien jak najszybciej uścisnąć mu dłoń. To przyniesie pomyślność na wszystkie 365 dni nowego roku.

W niektórych regionach lokalne media wręcz rywalizują ze sobą o opublikowanie zdjęcia pierwszego dziecka urodzonego w Nowym Roku. Noworodek jest więc przez pewien czas prawdziwą gwiazdą.

Występowanie Nowego Roku w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek01.01.2024Nowy Rok w Niemczech 2024
Środa01.01.2025Nowy Rok w Niemczech 2025
Czwartek01.01.2026Nowy Rok w Niemczech 2026
Piątek01.01.2027Nowy Rok w Niemczech 2027
Sobota01.01.2028Nowy Rok w Niemczech 2028
Poniedziałek01.01.2029Nowy Rok w Niemczech 2029
Wtorek01.01.2030Nowy Rok w Niemczech 2030
Środa01.01.2031Nowy Rok w Niemczech 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Nowy Rok
Włochy 🇮🇹 - Nowy Rok
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Nowy Rok
Francja 🇫🇷 - Nowy Rok
Kanada 🇨🇦 - Nowy Rok
Holandia 🇳🇱 - Nowy Rok
Austria 🇦🇹 - Nowy Rok
Irlandia 🇮🇪 - Nowy Rok
Czechy 🇨🇿 - Nowy Rok
Hiszpania 🇪🇸 - Nowy Rok
Litwa 🇱🇹 - Nowy Rok
Litwa 🇱🇹 - Dzień Flagi Litewskiej
Ukraina 🇺🇦 - Nowy Rok

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 stycznia