Nowy Rok w Niemczech 2020

Do najbliższych obchodów Nowego Roku zostało 131 dni, czyli 4 miesiące i 9 dni.

W 2020 roku Nowy Rok w Niemczech przypada na 1 stycznia (środa).

Glückliches Neues Jahr! Tymi słowami Niemcy witają Nowy Rok. A jak wyglądają sylwestrowe zabawy i zwyczaje u naszych sąsiadów? Wiele z nich jest dość specyficznych i nietypowych, warto więc je poznać.

Jak to się zaczęło?

Ludzie witali Nowy Rok już w czasach starożytnych, jednak współcześnie znana forma zabawy sylwestrowej narodziła się na przełomie 999 i 1000 roku. Zgodnie z legendą wtedy miała spełnić się złowroga przepowiednia greckiej wróżki Sybilli o końcu świata. Papież Sylwester II miał uwolnić smoka Lewiatana, który został tam uwięziony kilkaset lat wcześniej przez innego papieża, Sylwestra I. Gdy jednak wybiła północ, przerażeni ludzie mogli odetchnąć – smok się nie pojawił. Żeby uczcić ocalenie bawiono się do białego rana, stąd też nazwa współczesnych imprez noworocznych, od imienia papieża Sylwestra II. W kolejnych latach papież udzielał w Nowy Rok błogosławieństwa, zabawy sylwestrowe stały się jednak powszechne dopiero na przełomie XIX i XX wieku, m. in. w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Niemcy, podobnie jak mieszkańcy wielu innych krajów, traktują Neujahr jako okazje do hucznego świętowania w gronie rodziny i przyjaciół. Jedni bawią się na domówkach i jest to bardzo cenione w tym państwie, inni wybierają się bale sylwestrowe lub miejski plac posłuchać muzyki i obejrzeć fajerwerki. Co do środków pirotechnicznych, to rygorystyczne prawo zezwala na ich kupno tylko w okolicach sylwestra. Kilka dni przed zakończeniem roku mieszkańcy tego kraju zaopatrują się więc masowo w fajerwerki. Dziś ich największą zaletą jest widowiskowość, ale w przeszłości miały one poważniejszą funkcję, odganiały złe duchy. Podobnie było z kościelnymi dzwonami.


Sylwester w plenerze

Wiele miast organizuje koncerty i imprezy w swoich prestiżowych miejscach, a najlepszym przykładem jest Festmeile w Berlinie, pomiędzy Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa. To największa sylwestrowa impreza w Niemczech, udział bierze w niej ponad milion osób. Występy gwiazd muzyki, oszałamiające światła i efektowny pokaz fajerwerków – to wizytówka sylwestra w Berlinie. Inne spektakularne imprezy z okazji Neujahr odbywają się w Monachium, Stuttgarcie, Hamburgu, Dreźnie, Koloni czy Frankfurcie, ale także mniejsze miasteczka organizują wspólne obchody.

Wydarzenia plenerowe z okazji powitania Nowego Roku należą do największych w Europie, ale Niemców wyróżniają przede wszystkim zwyczaje i tradycje sylwestrowo-noworoczne. Poniżej zebraliśmy najciekawsze z nich.

Szczęśliwe świnki

Wielu Niemców obdarowuje się drobnymi prezentami z okazji Nowego Roku, są to jednak dość nietypowe przedmioty, jak np. figurki kominiarzy czy podkowy. Są one traktowane jako amulety, które mają przynieść powodzenie w najbliższej przyszłości. Największą popularnością cieszą się jednak świnki, które można zobaczyć pod najróżniejszymi postaciami, np. z czekolady, marcepanu, porcelany czy bułeczek w kształcie ryjka. Świnie są symbolem obfitości i dobrobytu, a do tego dawni Germanie uznawali je za zwierzęta święte, które przynoszą szczęście. Równie ciekawym zjawiskiem są świnki śpiewające pod oknem.... Oczywiście są to ludzie przebrani za te sympatyczne zwierzęta, którzy w ten sposób witają Nowy Rok. Często też walą w bębny by odgonić złe duchy.


Co jedzą i piją Niemcy w Nowy Rok?

Niemcy bardzo lubią świętować Neujahr w domach. Prywatki w gronie rodziny czy przyjaciół nie mogą oczywiście odbyć się bez jedzenia i alkoholu. Szczęście na Nowy Rok mają przynieść przede wszystkim ryby, np. zupa rybna czy karp. Gospodyni pod każdym talerzem kładzie łuskę, którą należy schować do portfela. Dzięki temu nigdy nie zabraknie pieniędzy. Kto wie, może dlatego Niemcy są tak bogatym krajem?

W sylwestrowy wieczór Niemcy jedzą też zupę z soczewicy, kiszoną kapustę, która wedle wierzeń przynosi szczęście i symbolizuje bogactwo oraz fondue przygotowane z gorącego sera i białego wina. Popularny jest raclette, gdzie ser podgrzewany jest na małych patelniach w towarzystwie mięs, marynat i ziemniaków. Na sylwestrowej kolacji nie może zabraknąć również słodkości, a Niemcy preferują akurat pączki.

Jeśli chodzi o napoje wysokoprocentowe, to nasi sąsiedzi z zachodu wznoszą toast pączem oraz szampanem. Jedną z niemieckich tradycji sylwestrowych jest picie z jednego kieliszka. Następnie trzeba wyrzucić kieliszek przez ramię tak, żeby się zbił. Zwyczaj ten symbolizuje jedność i wspólnotę, a potłuczone szkło ma przynieść szczęście.


Niemcy też mają swojego Kevina

W Polsce w okresie świąteczno-noworocznym nie może zabraknąć w telewizji przygód kultowego Kevina. To już niepisana tradycja, ale co ciekawe, Niemcy mają podobnie. Nasi sąsiedzi na obiekt kultu wybrali jednak inną komedię. „Dinner for One” to brytyjski film z lat 60. XX wieku, który przedstawia 90. urodziny angielskiej arystokratki Miss Sophie. Kobieta co roku organizuje uroczystą kolację dla przyjaciół: pana Pomeroya, pana Winterbottoma, sir Toby'ego i admirała von Schneidera. Problem polega na tym, że panna Sophie przeżyła wszystkich swoich przyjaciół, więc jej służący James musi podszywać się pod każdego z gości. Przy okazji cały czas wspomaga się alkoholem. Ten film jest na tyle kultowy, że wypowiadane tam hasło przewodnie „Ta sama procedura co roku" wszedł w Niemczech do codziennego słownictwa i jest używany w nagłówkach gazet i reklamach. Podczas Neujahr „Dinner for One” puszczany jest w różnych wersjach, np. w kolorze czy z innymi aktorami.

Film można zobaczyć na YouTube.

Inne przesądy i zwyczaje
- 1 stycznia pewnie trudno spotkać kominiarza w ubraniu roboczym, ale jeśli mamy to szczęście, to powinniśmy jak najszybciej uścisnąć mu dłoń. To przyniesie pomyślność na wszystkie 365 dni nowego roku.

- Sylwester i Nowy Rok jest od tego, by się zabawić i odpocząć. Nie od prania! Wie to pewnie każda niemiecka gospodyni, bowiem zgodnie z legendą w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia można w ten sposób rozzłościć germańskiego boga wojny Wodana i jego armię. Wędrują oni wtedy przez świat, a biada tej kobiecie, w której wiszące sznurki na pranie zapłąta się Wodan i jego żołnierze.

- Jedną z zabaw sylwestrowych kultywowanych przez naszych zachodnich sąsiadów są statki z orzechów. W połówce skorupki od orzecha włoskiego umieszcza się papierowy żagiel. Dookoła miski z wodą umieszcza się życzenia i sentencje. Następnie orzechowy stateczek kładzie się na środku miski, porusza palcem wodę i patrzy, do jakiej sentencji popłynie.

- W momencie, gdy zegar pokażę godzinę 24.00, do dobrego tonu należy wykonanie skoku. Ludzie wstają wtedy z krzeseł, łóżek, po czym z nich zeskakują. W niektórych miastach nadejście Nowego Roku obwieszczane jest przez bicie dzwonów w kościołach.

- Kiedy Polacy czekają na północ wnosząc kolejne toasty, Niemcy wróżą sobie przyszłość. Nasi sąsiedzi podgrzewają na łyżeczce kawałek metalu, a gdy się stopi, wlewają go do wody. Powstały kształt jest interpretowany pod kątem wydarzeń w nadchodzącym roku.

- W pierwszy dzień nowego roku transmitowane jest przemówienie kanclerza skierowane do narodu. Dokładnym i sumiennym Niemcom przytrafiła się w związku z tym kiedyś ciekawa wpadka – w 1986 roku, gdy kanclerzem był Helmut Kohl, puszczono przemówienie z poprzedniego roku.

Występowanie Nowego Roku w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek01.01.2018Nowy Rok w Niemczech 2018
Wtorek01.01.2019Nowy Rok w Niemczech 2019
Piątek01.01.2021Nowy Rok w Niemczech 2021
Sobota01.01.2022Nowy Rok w Niemczech 2022
Niedziela01.01.2023Nowy Rok w Niemczech 2023
Poniedziałek01.01.2024Nowy Rok w Niemczech 2024
Środa01.01.2025Nowy Rok w Niemczech 2025
Czwartek01.01.2026Nowy Rok w Niemczech 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Nowy Rok
Włochy 🇮🇹 - Nowy Rok
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Nowy Rok
Francja 🇫🇷 - Nowy Rok
Kanada 🇨🇦 - Nowy Rok