Trzech Króli w Niemczech 2025

Do najbliższych obchodów Święta Trzech Króli w Niemczech zostało 86 dni, czyli 2 miesiące i 25 dni.

W 2025 roku Trzech Króli w Niemczech przypada na 6 stycznia (poniedziałek).

Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w Kościele katolickim. W Niemczech Heilige Drei Könige ma więc długie tradycje, w niektórych landach jest to nawet dzień wolny od pracy. Charakterystyczną rzeczą związaną z obchodami jest kolędowanie, które zarazem jest największą akcją charytatywną na świecie z udziałem dzieci.

Historia Trzech Króli

Święto Trzech Króli, nazywane także Objawieniem Pańskim, upamiętnia objawienie się Boga całemu światu oraz trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Zostało ono ustanowione na podstawie zapisu z ewangelii św. Mateusza. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, którego obchody sięgają IV wieku.

Kacper, Melchior i Baltazar w noc Bożego Narodzenia poszli za gwiazdą i w ten sposób trafili do stajni w Betlejem, gdzie przyszedł na świat Zbawiciel. Wędrowcy, którzy przynieśli w darze Chrystusowi złoto, kadzidło i mirrę reprezentują wszystkich ludzi, z różnych warstw społecznych oraz narodowych, także pogan. Baltazar jako królewski starzec symbolizował Europę, Kacper Afrykę, natomiast Melchior Azję. Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami sprawia, że jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele powszechnym.

Zgodnie z tradycją Objawienia Pańskiego święci się kadzidło i kredę. Wierni zabierają kredę do domów, a na drzwiach wypisują litery K+M+B wraz z rokiem. Skrót oznacza pierwsze litery imion mędrców oraz łacińskie: „Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus błogosławi ten dom). Inny symbol święta to kolędowanie. Dzieci przebrane za Kacpra, Melchiora i Baltazara chodzą po domach i śpiewają kolędy o Trzech Królach.

Heilige Drei Könige w Niemczech

Heilige Drei Könige obchodzi się w całych Niemczech, choć tylko w trzech landach jest to dzień wolny od pracy: w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

- Charytatywne kolędowanie

Jedną z najważniejszych tradycji kultywowanych w kraju naszych sąsiadów jest kolędowanie. Pierwsza wzmianka o tym zwyczaju pochodzi z XVI wieku. Śpiewacy, którymi najczęściej są dzieci i młodzież, nazywani są Sternsingerami. Chodzą oni po domach przebrani za Trzech Króli, śpiewają i błogosławią dom oraz wpisują na drzwiach wejściowych poświęconą kredą „C + M + B". Ta tradycja od wielu już lat ma dodatkowy szczytny cel. Niemcy chętnie dają gwiazdorom datki, które następnie przekazywane są potrzebującym. Jest to największa akcja charytatywna z udziałem dzieci nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie. Tradycyjnie przebrane dzieci odwiedzają również Urząd Kanclerski i inne urzędy czy biura polityków.

Charytatywne kolędowanie podczas Heilige Drei Könige w Niemczech od 1984 roku organizuje Federacja Niemieckiej Młodzieży Katolickiej (BDKJ). Co roku ostrzega ona przed gwiazdorami, którzy zbierają pieniądze nieoficjalnie, podszywając się pod jej członków. Zaleca się m. in. sprawdzanie specjalnych identyfikatorów, którymi posługują się gwiazdorzy.

- Ciasto, mleko i piwo

W przeszłości w niektórych częściach Niemiec, a zwłaszcza w Kolonii, popularna była tradycja pieczenia królewskiego ciasta, w którym ukrywano monetę lub fasolę. Ten członek rodziny, który znalazł fanta, zostawał symbolicznym królem i chronił dom przed nieszczęściem i duchami. Ta tradycja stopniowo jednak zanikała i dziś nie jest zbyt powszechna. Podobnie jak charakterystyczne dla dawnego Święta Trzech Króli w Niemczech picie mleka z miski. Miało zapewnić to płodność przez cały rok. W niektórych miejscach nadal pamięta się o tej praktyce i podaje gwiazdorom mleko.

Próbę czasu zdecydowanie lepiej zniosła tradycja zwana „Kraft antrinken", która polega na piciu piwa w celach wzmocnienia organizmu. Była ona już popularna w starożytnej Górnej Frankonii i sąsiednich regionach Ludzie spotykali się 6 stycznia i pili mocne, kozie piwo czyli brockbier. Dokładnie 12, by zyskać siłę na każdy miesiąc w roku.

Ten zwyczaj najbardziej rozpowszechniony jest w Górnej Frankonii ze względu na duże zagęszczenie browarów, w regionie jest ich około 200. Przy okazji Heilige Drei Könige aromatyczne, przygotowywane według specjalnych receptur bockbier pije się w całym kraju, choć niekoniecznie aż 12 piw.


Kolonia – miasto Trzech Króli

Warto wspomnieć, że relikwie Trzech Króli znajdują się właśnie w Niemczech. Do Kolonii jako zdobycz z podbitego Mediolanu przywiózł je w 1164 roku abp Rainald von Dassel, kierujący kancelarią cesarza Fryderyka Barbarossy. Od tego momentu miasto zyskało na znaczeniu na arenie międzynarodowej, zarówno pod kątem politycznym, gospodarczym i kulturalnym. W krótkim czasie stało się także jednym z największych ośrodków kultu religijnego. Trzej Królowie są oczywiście patronami Kolonii, a ich symbol, trzy korony – obywatele umieścili w herbie miasta.

Występowanie Święta Trzech Króli w Niemczech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek06.01.2026Trzech Króli w Niemczech 2026
Środa06.01.2027Trzech Króli w Niemczech 2027
Czwartek06.01.2028Trzech Króli w Niemczech 2028
Sobota06.01.2029Trzech Króli w Niemczech 2029
Niedziela06.01.2030Trzech Króli w Niemczech 2030
Poniedziałek06.01.2031Trzech Króli w Niemczech 2031
Wtorek06.01.2032Trzech Króli w Niemczech 2032
Czwartek06.01.2033Trzech Króli w Niemczech 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Badenia-Wirtembergia, Bawaria i Saksonia-Anhalt

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 stycznia