Wigilia BN w Austrii 2024

Do najbliższych obchodów Wigilii Bożego Narodzenia w Austrii zostało 208 dni, czyli 6 miesięcy i 25 dni.

W 2024 roku Wigilia BN w Austrii przypada na 24 grudnia (wtorek).

Wigilia Bożego Narodzenia (Heiligabend) to wyjątkowy czas w domach i w miejscach publicznych. Tak jak większość państw Austria ma swoje własne tradycje związane z 24 grudnia.

Wieniec adwentowy

Wieńce adwentowe są o wiele bardziej popularne w tym kraju niż w Polsce. To nieodłączny element świątecznego klimatu w każdym domu. Ozdabianie go szyszkami, żołędziami i bombkami to sposób na spędzanie czasu wspólnie z całą rodziną. Trzy fioletowe świece i jedna różowa to kolory odpowiadające barwom szat kapłana w poszczególne niedziele adwentu.

Pierwszy taki wieniec powstał w 1839 roku, kiedy Johann Hinrich Wichern chciał umilić czas oczekiwania na święta dzieciom mieszkającym na ulicach.

Prezenty

Dzieci mogą je dostać przed kolacją lub po niej. Podarunki przynosi Dzieciątko Jezus (Christkind). Na początku, czyli od XVI wieku, postać rzeczywiście była przedstawiana jak nowonarodzony Chrystus. Aktualnie przypomina małego aniołka. Dźwięk dzwoneczka sygnalizuje dzieciom, że prezenty już czekają. Najmłodsi mieszkańcy Austrii spisują wcześniej dla Dzieciątka listę swoich marzeń.

Co z niegrzecznymi dziećmi? 5 grudnia straszy je Krampus. To pół demon, pół kozioł. Na jego przerażający strój składają się futrzany kombinezon i diabelska maska. Dodatkowo zawsze ma przy sobie rózgę, dzwonki, łańcuchy i laskę. To szatański przyjaciel Mikołaja (ten święty jest gwiazdą tylko w dniu 6 grudnia, ale nie w Boże Narodzenie).

Kolędy

W Tyrolu kolędowanie jest ważną częścią zarówno świąt, jak i przygotowań do nich. W każdy czwartek adwentu rodziny wspólnie śpiewają. Wigilia Bożego Narodzenia to czas, gdy ludzie wychodzą na ulice miast, by razem kolędować. O północy całe rodziny wybierają się na pasterkę.

Praca

Wigilia to dzień wolny od pracy. Co ciekawe, Austriacy nie muszą do niej wracać aż do 6 stycznia. Popularnym zwyczajem jest organizowanie Wigilii w miejscach pracy. Nie brakuje dobrego jedzenia, alkoholu i prezentów od firmy.

Kuchnia

Na świątecznym stole gości karp, pieczona kaczka lub gęś. Na zachodzie kraju mięso podaje się na zimno. Austriackim przysmakiem jest Kletzenbrot – słodki chleb z bakaliami. Wypieka się go na długo przed świętami, by spożyć dopiero w Wigilię. Obok niego powodzeniem cieszy się Tiroler Zelten – ciasto z miodem i bakaliami. Jeden kęs przynosi zdrowie na cały kolejny rok. Dla tych, którym jeszcze nie dość słodkości – Vanillenkipferl, czyli kruche ciasteczka o smaku wanilii. W święta i adwent nie może zabraknąć Glühwein – grzanego piwa. Na stole stoi także grzane wino, do którego idealnie pasują pieczone kasztany.

Występowanie Wigilii Bożego Narodzenia w Austrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota24.12.2022Wigilia BN w Austrii 2022
Niedziela24.12.2023Wigilia BN w Austrii 2023
Środa24.12.2025Wigilia BN w Austrii 2025
Czwartek24.12.2026Wigilia BN w Austrii 2026
Piątek24.12.2027Wigilia BN w Austrii 2027
Niedziela24.12.2028Wigilia BN w Austrii 2028
Poniedziałek24.12.2029Wigilia BN w Austrii 2029
Wtorek24.12.2030Wigilia BN w Austrii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 grudnia