Wigilia we Włoszech 2024

Do najbliższych obchodów Wigilii we Włoszech zostały 33 dni, czyli 1 miesiąc i 3 dni.

W 2024 roku Wigilia we Włoszech przypada na 24 grudnia (wtorek).

Święta Bożego Narodzenia we Włoszech są z pewnych względów wyjątkowe. Wystarczy wspomnieć, że we wigilię w Bazylice Świętego Piotra papież odprawia najsłynniejszą pasterkę na świecie.

Włoskie święta to mieszanka rytuałów wczesnochrześcijańskich na terenie Italii oraz pogańskich, głównie z Niemiec. Wiele zwyczajów jest podobnych do tych w Polsce, choć łatwo dostrzec różnicę - choćby w świątecznym menu czy olbrzymiej popularności szopek bożonarodzeniowych. Podobnie jak w naszym kraju, święta to czas spotkań rodzinnych, przy stole uginającym się pod ciężarem różnorodnych potraw. We Włoszech jest nawet takie powiedzenie: „spędzaj Boże Narodzenie z rodziną a Wielkanoc z kim chcesz”.


Przygotowania

W Italii przygotowania do Wigilii Bożego Narodzenia (po włosku Vigilia di Natale) rozpoczynają się 8 grudnia, czyli w święto Niepokalanego Poczęcia. Jest to dzień wolny od pracy, Włosi ubierają wtedy choinki, pojawiają się one zarówno w domach jak i na miejskich placach czy przy ratuszach. Od tej pory w galeriach handlowych można spotkać już św. Mikołaja, a ulice zdobi kolorowe oświetlenie. W kościołach i teatrach organizowane są przedstawienia świąteczne oraz koncerty, nierzadko z udziałem pierwszoplanowych artystów. Na ulicach Rzymu pasterze z gór Abruzzi grają na dudach, a na jarmarku bożonarodzeniowym na Piazza Navona można kupić finezyjne ozdoby i wiele innych świątecznych produktów. Taka atmosfera panuje w całym kraju, również w Neapolu na Via San Gregorio Armeno, gdzie na starówce tłumy ludzi kupują figurki do tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej czy w Mediolanie, Turynie, Genui, Bolonii.

Im bliżej świąt, tym częściej Włosi składają sobie życzenia. „Buon Natale” lub „Buone Feste" oznacza dobrych, udanych świąt, można też spotkać się z pozdrowieniem „Auguri", czyli „bądźcie szczęśliwi".

Choinka

Gdy do Italii przywędrował z Niemiec zwyczaj ozdabiania choinek, niektórzy byli do niego nastawieni sceptycznie. Dzisiaj jednak trudno wyobrazić sobie bez niej gwiazdkę w kraju na Półwyspie Apenińskim. Pierwsza świąteczna choinka pojawiła się we Włoszech z inicjatywy królowej Małgorzaty Sabaudzkiej (Margherita di Savoia). Królowa, uwielbiana przez naród za swoją dobroć i otwartość postawiła choinkę w Pałacu Kwirynalskim w 1898 roku. Z czasem Włosi zaczęli naśladować kobietę, ale człowiekiem, który na dobre spopularyzował choinkę był papież Jan Paweł II. W 1982 roku przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie postawiono pierwsze drzewko. Już w następnym roku zapoczątkowano zwyczaj, że każdy świerk dla Watykanu jest podarunkiem od innego regionu kraju.

Co roku w miejscowości Gubbio można podziwiać największą choinkę na świecie. W 1991 roku właśnie w tej kategorii została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Drzewo ma ponad 650 metrów wysokości i rozświetla ponad 800 lampkami górę Ingino, u stóp której położone jest Gubbio.

Kolacja wigilijna

Kolację wigilijną Włosi spożywają przy choince, ale brak w tym przypadku tradycyjnych dań, znanych z Polski. Jada się potrawy postne, głównie smażone lub duszone warzywa, makarony oraz ryby. Kolacja wigilijna nazywana jest zresztą Ucztą Siedmiu Ryb, co nawiązuje do liczby sakramentów. Włoskie gospodynie przygotowują w związku z tym przynajmniej siedem potraw opartych na rybach i owocach morza, np. dania z węgorza czy solonego dorsza. Nie ma zwyczaju łamania się opłatkiem, składa się tradycyjne życzenia. Częstym zwyczajem we wigilię jest gra w karty lub tombolę.


Pasterka

We wigilię wiele osób udaje się do kościoła na pasterkę, to zresztą we Włoszech odbywa się najsłynniejsza z nich. Odprawiana jest ona przez papieża i kardynałów w bazylice watykańskiej. Wcześniej odsłaniana jest tam ogromna szopka i choinka, zwyczaj ten wprowadził papież Jan Paweł II w 1982 roku. Pasterka jest transmitowana do wielu krajów, choćby do Polski, a słowa kazania cytują nazajutrz wszystkie media W wypełnionej po brzegi świątyni są zarówno duchowni, politycy jak i wielu pielgrzymów. Po mszy papież zwraca się do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra.

W południowych Włoszech, w regionie Molise (głównie w mieście Agnone) obchodzony jest Ndocciata - starożytny świąteczny festiwal. Wieczorem 24 grudnia ma miejsce parada, której głównym elementem są pochodnie (ndocce) wykonane ze srebrnych jodłowych palików. Te największe mają nawet do 4 metrów.

Występowanie Wigilii we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota24.12.2022Wigilia we Włoszech 2022
Niedziela24.12.2023Wigilia we Włoszech 2023
Środa24.12.2025Wigilia we Włoszech 2025
Czwartek24.12.2026Wigilia we Włoszech 2026
Piątek24.12.2027Wigilia we Włoszech 2027
Niedziela24.12.2028Wigilia we Włoszech 2028
Poniedziałek24.12.2029Wigilia we Włoszech 2029
Wtorek24.12.2030Wigilia we Włoszech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 grudnia