Choć kolacja wigilijna w Irlandii nie jest tak uroczysta jak w Polsce, to o północy w całym kraju odprawiane są pasterki, a kościoły są równie zapełnione jak w naszym kraju. Msze we wigilię odprawiane są również o 19.00, by mogły uczestniczyć w nich małe dzieci, no i żeby niektórzy zdążyli jeszcze do pubu.
Irlandczycy we wigilię powinni pamiętać o zapaleniu po zmroku świecy. Umieszczona na parapecie największego okna, ozdobiona gałązkami ostrokrzewu gruba świeca ma oświetlać drogę Maryi i Józefowi, Trzem Królom a także nieznajomym. Jest również symbolem pamięci o bliskich, którzy są z dala od domu. Dzieciom z kolei często mówi się, że w ten sposób św. Mikołaj bez problemów trafi do ich domów z prezentami. Ta tradycja w pewnym momencie nieco zanikła, ale przywróciła ją prezydent Mary Robinson, która była pierwszą kobietą na tym stanowisku (Od 1990 do 1997). Umieszczając ją w siedzibie prezydentów Áras an Úachtaráin, pokazała w ten sposób pamięć o wszystkich emigrantach, którzy opuścili Irlandię i zostawiła im oświetloną drogę do domu.
Wigilia to już ostatni dzwonek, by ubrać choinkę i udekorować dom ozdobami świątecznymi na kominku i stołach, m. in. aniołami, elfami, płatkami śniegu czy podobiznami św. Mikołaja. Wieczorem przygotowuje się prezenty, które wręczone zostaną dzieciom i krewnym w Boże Narodzenie. Warto też zostawić podarunki dla św. Mikołaja i reniferów. „Szef” dostaje najczęściej słodycze i szklaneczkę mleka, a nawet whiskey, jego pomocnicy jabłko lub marchewki. Rano nie ma po nich śladu, co jest dobrą nowiną, że Mikołaj odwiedził domostwo.
W Dublinie, choć nie tylko, w święta całe rodziny czytają książkę „The Dead”. To irlandzka wersja słynnej „opowieści wigilijnej” Karola Dickensa, której autorem jest w James Joyce, wybitny pisarz pochodzący z Zielonej Wyspy. Z kolei „The Wexford Carol” (pochodzi z hrabstwa Wexford, z Enniscorthy) to jedna z najpopularniejszych i najstarszych kolęd w Irlandii, można ją usłyszeć podczas wigilijnego nabożeństwa o północy, w domach czy radio. Opowiada ona o narodzinach Chrystusa, a jedna z tradycji mówi, że powinni śpiewać ją tylko mężczyźni. Wiele znanych artystek podejmuje się jednak jej wykonania, i w Irlandii nikt nie ma nic przeciwko.
Występowanie Wigilii Bożego Narodzenia w Irlandii w innych latach
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony