Wigilia w Irlandii 2024

Do najbliższych obchodów Wigilii Bożego Narodzenia w Irlandii zostało 185 dni, czyli 6 miesięcy i 2 dni.

W 2024 roku Wigilia w Irlandii przypada na 24 grudnia (wtorek).

To co w widoczny sposób różni Polskę i Irlandię, jeśli chodzi o wigilię, to sposób jej spędzania. Kolacja w naszym kraju to oczywiście życzenia przy opłatku, wręczanie prezentów i tradycyjna uczta. W Irlandii tym najważniejszym dniem świąt jest Boże Narodzenie. We wigilię za to odwiedza się puby, niektórzy mierzą się z tradycją 12 Pubs of Christmas. Zasady są dość proste – trzeba odwiedzić 12 lokali, wypić w nim po jednej kolejce. W barach najczęściej we wigilię słychać tradycyjną irlandzką muzykę.

Choć kolacja wigilijna w Irlandii nie jest tak uroczysta jak w Polsce, to o północy w całym kraju odprawiane są pasterki, a kościoły są równie zapełnione jak w naszym kraju. Msze we wigilię odprawiane są również o 19.00, by mogły uczestniczyć w nich małe dzieci, no i żeby niektórzy zdążyli jeszcze do pubu.

Irlandczycy we wigilię powinni pamiętać o zapaleniu po zmroku świecy. Umieszczona na parapecie największego okna, ozdobiona gałązkami ostrokrzewu gruba świeca ma oświetlać drogę Maryi i Józefowi, Trzem Królom a także nieznajomym. Jest również symbolem pamięci o bliskich, którzy są z dala od domu. Dzieciom z kolei często mówi się, że w ten sposób św. Mikołaj bez problemów trafi do ich domów z prezentami. Ta tradycja w pewnym momencie nieco zanikła, ale przywróciła ją prezydent Mary Robinson, która była pierwszą kobietą na tym stanowisku (Od 1990 do 1997). Umieszczając ją w siedzibie prezydentów Áras an Úachtaráin, pokazała w ten sposób pamięć o wszystkich emigrantach, którzy opuścili Irlandię i zostawiła im oświetloną drogę do domu.

Wigilia to już ostatni dzwonek, by ubrać choinkę i udekorować dom ozdobami świątecznymi na kominku i stołach, m. in. aniołami, elfami, płatkami śniegu czy podobiznami św. Mikołaja. Wieczorem przygotowuje się prezenty, które wręczone zostaną dzieciom i krewnym w Boże Narodzenie. Warto też zostawić podarunki dla św. Mikołaja i reniferów. „Szef” dostaje najczęściej słodycze i szklaneczkę mleka, a nawet whiskey, jego pomocnicy jabłko lub marchewki. Rano nie ma po nich śladu, co jest dobrą nowiną, że Mikołaj odwiedził domostwo.

W Dublinie, choć nie tylko, w święta całe rodziny czytają książkę „The Dead”. To irlandzka wersja słynnej „opowieści wigilijnej” Karola Dickensa, której autorem jest w James Joyce, wybitny pisarz pochodzący z Zielonej Wyspy. Z kolei „The Wexford Carol” (pochodzi z hrabstwa Wexford, z Enniscorthy) to jedna z najpopularniejszych i najstarszych kolęd w Irlandii, można ją usłyszeć podczas wigilijnego nabożeństwa o północy, w domach czy radio. Opowiada ona o narodzinach Chrystusa, a jedna z tradycji mówi, że powinni śpiewać ją tylko mężczyźni. Wiele znanych artystek podejmuje się jednak jej wykonania, i w Irlandii nikt nie ma nic przeciwko.

Występowanie Wigilii Bożego Narodzenia w Irlandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota24.12.2022Wigilia w Irlandii 2022
Niedziela24.12.2023Wigilia w Irlandii 2023
Środa24.12.2025Wigilia w Irlandii 2025
Czwartek24.12.2026Wigilia w Irlandii 2026
Piątek24.12.2027Wigilia w Irlandii 2027
Niedziela24.12.2028Wigilia w Irlandii 2028
Poniedziałek24.12.2029Wigilia w Irlandii 2029
Wtorek24.12.2030Wigilia w Irlandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 grudnia