Wigilii BN w USA 2022

Obchody Wigilii Bożego Narodzenia w USA były 44 dni, czyli 1 miesiąc i 13 dni temu.

W 2022 roku obchody Wigilii Bożego Narodzenia w USA przypadły na 24 grudnia (sobota).

Wigilia (Christmas Eve) jest świętem państwowym w Kentucky, Michigan, Północnej Karolinie, Południowej Karolinie, Oklahomie, Teksasie i Wisconsin. W Kansas, Dakocie Północnej i Wirginii jest to częściowo dzień wolny od pracy. W pozostałych stanach Wigilia to zwyczajny dzień roboczy, otwarte są sklepy, firmy i instytucje. Szkoły zamknięte są jednak w całym kraju.

To zróżnicowanie pokazuje, że Wigilia w USA nie jest najważniejszym dniem świątecznym, tak jak choćby w Polsce. Nie znaczy to jednak, że 24 grudnia to zwyczajny dzień. We Wigilię Amerykanie odwiedzają swoje rodziny, jedzą wspólne posiłki. Są to oczywiście typowe dla tego kraju potrawy świąteczne, np. indyk, szynka, ziemniaki, ciasta, a nie jak w Polsce pierogi, zupa grzybowa czy karp. Z drugiej strony dużo zależy tutaj od korzeni danej rodziny, np. u włoskich Amerykanów nie powinno zabraknąć przekąski crostoli przypominającej polskie faworki, a u Niemców pierników pfeffernüsse.

Wiele osób uczestniczy w pasterce o północy, choć niektóre kościoły przenoszą ją na wcześniejsze godziny, by mogło w niej wziąć udział więcej dzieci. W USA Mikołaj przynosi prezenty dopiero w Boże Narodzenie. Wigilia jest więc tym dniem, kiedy przed pójściem spać szykuje się skarpety na kominku lub obok łóżka, by Santa Claus miał gdzie zostawić podarunki.

W stanach, gdzie Wigilia nie jest dniem wolnym, 24 grudnia w wielu firmach organizowana jest gwiazdka dla pracowników. Amerykanie zatrudnieni w sklepach, galeriach handlowych i restauracjach mogą natomiast o tym tylko pomarzyć, dla nich to jeden z najtrudniejszych dni w roku.

Mieszkańcy USA jak każdy inny naród chętnie spędzają czas przed telewizorem. Oglądają komedie świąteczne i inne klasyki, a jednym z filmów, który we Wigilie stanowi pozycję obowiązkową jest „It's a Wonderful Life”. Jego bohater popada w tarapaty finansowe i próbuje się zabić, ale ratuje go anioł stróż. Zbawca pokazuje mu jak wyglądałby świat bez niego. Co ciekawe, za oceanem ten film ma status kultowego dzieła i już od kilkudziesięciu lat bawi kolejne pokolenia, a w Polsce jest praktycznie nieznany.

Warto wspomnieć o wyjątkowej wigilii z 1968 roku. 21 grudnia rozpoczęła się próbna misja Apollo 8. Jej członkowie wigilię spędzili na orbicie okołoksiężycowej, a podczas transmisji na żywo złożyli życzenia świąteczne i przeczytali kilka wersetów Księgi Rodzaju.

Występowanie Wigilii Bożego Narodzenia w USA w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek24.12.2020Wigilii BN w USA 2020
Piątek24.12.2021Wigilii BN w USA 2021
Niedziela24.12.2023Wigilii BN w USA 2023
Wtorek24.12.2024Wigilii BN w USA 2024
Środa24.12.2025Wigilii BN w USA 2025
Czwartek24.12.2026Wigilii BN w USA 2026
Piątek24.12.2027Wigilii BN w USA 2027
Niedziela24.12.2028Wigilii BN w USA 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Włochy 🇮🇹 - Wigilia
Francja 🇫🇷 - Wigilia
Austria 🇦🇹 - Wigilia BN
Irlandia 🇮🇪 - Wigilia
Czechy 🇨🇿 - Wigilia BN
Hiszpania 🇪🇸 - Wigilia BN
Litwa 🇱🇹 - Wigilia BN

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 grudnia