Dzień Ojca w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Ojca w Hiszpanii zostało 28 dni.

W 2024 roku Dzień Ojca w Hiszpanii przypada na 19 marca (wtorek).

Dzień Ojca w Hiszpanii (Día del Padre) powstał dzięki inicjatywie pewnej nauczycielki z Madrytu i rodziców jej uczniów.

Historia Dnia Ojca w Hiszpanii

Manuela Vicenta Ferrero, znana również pod pseudonimem literackim Nely, pracowała w szkole w jednej z biedniejszych dzielnic na przedmieściach Madrytu. Regularnie organizowała Dzień Matki, i to było powodem, dla którego pewnego dnia w 1948 roku zwróciło się do niej kilku „pokrzywdzonych” ojców. Uważali, że to trochę niesprawiedliwe, że doceniane są tylko kobiety, w końcu mężczyźni też zajmują się dziećmi. Zaproponowali więc, by nauczycielka ogłosiła Dzień Ojca na wzór Dnia Matki. Młoda dziewczyna poważnie potraktowała prośbę i zmobilizowała swoich uczniów, by przygotowali drobne upominki oraz występy artystyczne dla swoich tatusiów. Pani Ferrero sama natomiast zorganizowała mszę świętą w kościele na cześć ojców. Następnie wręczono im upominki oraz wystawiono część artystyczną. Na dzień obchodów święta wybrała datę 19 marca, czyli dzień św. Józefa, patrona wszystkich ojców. Z jednej strony Nely należała do religijnych osób, z drugiej postać biblijna była świetnym wzorem – skromnym, pracowitym i odpowiedzialnym człowiekiem.

Manuela Vicenta Ferrero nie zamierzała na tym poprzestawać, więc regularnie organizowała Dzień Ojca. Przede wszystkim pisała artykuły w różnych wydawnictwach i udzielała się w mediach, zachęcając inne szkoły do przeprowadzenia takiego samego wydarzenia. W ten sposób zainteresowała potężnych ludzi – w 1953 roku w inicjatywę zaangażował się dyrektor Galerías Preciados (hiszpańska sieć domów towarowych), José Fernández Rodríguez, który rozreklamował Dzień Ojca za pośrednictwem prasy i radia. Później do akcji dołączył Ramón Areces, który był dyrektorem konkurencyjnej sieci El Corte Inglés. Tak Dzień Ojca zyskał renomę w Hiszpanii, dawniej był to nawet dzień wolny od pracy (obecnie w kilku regionach: Walencji, Galicji, Murcji, Nawarry i Kraju Basków). Sama Manuela Vicente Ferrero (zmarła w wieku 92 lat w 1999 roku) otrzymywała propozycje pracy od Galerías Preciados, by zachęcić rodziców do kupna produktów przeznaczonych dla rodziców. Nauczycielka odrzucała oferty, ale polecała kobiety ze swojej szkoły, dzięki czemu te mogły ukończyć studia.

Obchody Dnia Ojca w Hiszpanii

W Dzień Ojca w Hiszpanii rodziny tradycyjnie zbierają się na uroczysty obiad lub kolację, by uhonorować głowę familii. Tatusiowie dostają drobne prezenty, ale niezwykle cenne, gdyż najczęściej są to rękodzieła wykonane przez ich własne dzieci. Oczywiście nie może zabraknąć głośnych życzeń, które po hiszpańsku brzmią „Feliz Día del Padre!”.

W święto angażują się media, znane postacie ze świata kina, muzyki, polityki czy sportu. Przykładowo, piłkarze Barcelony, Realu Madryt czy Valencii udostępniają w mediach społecznościowych życzenia i dowody uznania dla swoich ojców.

Co do Walencji, to odbywa się się tam spektkaularny festiwal Las Fallas. Punkt kulimancyjny to dzień św. Józefa lub jak kto woli Dzień Ojca – wtedy na ulicach miasta płoną rzeźby z kartonów, plastrów i drewna wykonane przez zawodowych artystów plastyków. Festiwal uznany został za niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO, jego początki sięgają XVI wieku, kiedy to miejscowi cieśle postanowili uczcić swego patrona św. Józefa.

Występowanie Dnia Ojca w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota19.03.2022Dzień Ojca w Hiszpanii 2022
Niedziela19.03.2023Dzień Ojca w Hiszpanii 2023
Środa19.03.2025Dzień Ojca w Hiszpanii 2025
Czwartek19.03.2026Dzień Ojca w Hiszpanii 2026
Piątek19.03.2027Dzień Ojca w Hiszpanii 2027
Niedziela19.03.2028Dzień Ojca w Hiszpanii 2028
Poniedziałek19.03.2029Dzień Ojca w Hiszpanii 2029
Wtorek19.03.2030Dzień Ojca w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 marca