Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Przedsiębiorczości Kobiet zostało 155 dni, czyli 5 miesięcy i 2 dni.

W 2024 roku Dzień Przedsiębiorczości Kobiet przypada na 19 listopada (wtorek).

Kobiety są pomysłowe i pracowite każdego dnia, ale święto swojej przedsiębiorczości obchodzą 19 listopada. Tego dnia na całym świecie odbywają się akcje i spotkania promujące firmy kobiet i uświadamiające ich rolę w biznesie.


Przedsiębiorczość jest kobietą

Święto zainicjowała oczywiście kobieta – Wendy Diamond. Oprócz bycia ambasadorką tego święta, jest też autorką bestsellerów i gwiazdą telewizji. Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet ma promować kobiety i ich rozwój finansowy. Święto jest obchodzone w 144 krajach świata. Ma na celu wsparcie kobiet i spotęgowanie ich pozycji na rynku. Tego dnia celebrujemy też kobiety, które odniosły sukces i inspirują innych. Święto po raz pierwszy obchodzono w 2014 roku w siedzibie ONZ. Inicjatorki święta podkreślają, że to nie tylko jeden dzień w roku – to ruch społeczny, który ma wspomagać kobiecą przedsiębiorczość.


Chociaż sytuacja kobiet w biznesie, na rynku pracy i w różnych dziedzinach zawodowych jest coraz lepsza, to przed nami jeszcze daleka droga. Chociaż kobiety stanowią połowę populacji (a nawet trochę więcej), to w grupie przedsiębiorców zajmują tylko 1/3. Jest to zmarnowany potencjał wielu Pań – podobno to właśnie płeć piękna potrafi stworzyć biznes, posiadając mniejszy wkład finansowy i rzadziej bankrutuje. Prowadzenie firm przez kobiety ma też większy sens. Dlaczego? To właśnie Panie są większą grupą konsumentów – są odpowiedzialne za 70% wartości wszystkich zakupów na świecie. Kobiety lepiej też inwestują zarobione pieniądze – aż 90% z ich funduszy trafia do ich rodzin i lokalnych biznesów. W przypadku mężczyzn tylko 30-40% pieniędzy trafia do rodziny.


W światowym biznesie mamy wiele przykładów kobiet, którym się udało. Jednym z najlepszych dowodów na przedsiębiorczość kobiet jest Zhou Qunfei. Jej majątek szacuje się na 6 miliardów dolarów, pomimo że dorastała w biednej wiosce i zaczynała od pracy w fabryce. Szybko zaoszczędziła i otworzyła własny biznes. Zaczynała jako mały warsztat produkujący szkiełka do zegarków. Dzisiaj jest jedną z firm, którym zawdzięczamy ekrany dotykowe, współpracuje z firmami Apple i Samsung i jest jedną z najbogatszych kobiet świata.


Wspieraj przedsiębiorczość kobiet

Tego dnia nie traktuj jako okazji do podarowania kwiatka, czy czekoladek. Świadomie wybieraj za to sklepy i biznesy prowadzone przez kobiety. Wiele polskich marek odzieżowych, wnętrzarskich, czy biżuteryjnych jest prowadzonych właśnie przez Panie. To też świetna okazja, żeby pomyśleć o ruszeniu z własnym biznesem, jeżeli mamy pomysł, a do tej pory ograniczały nas wątpliwości.

Występowanie Dnia Przedsiębiorczości Kobiet w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota19.11.2022Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2022
Niedziela19.11.2023Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2023
Środa19.11.2025Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2025
Czwartek19.11.2026Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2026
Piątek19.11.2027Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2027
Niedziela19.11.2028Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2028
Poniedziałek19.11.2029Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2029
Wtorek19.11.2030Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 listopada