Dzień Doradcy Podatkowego 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Doradcy Podatkowego zostały 22 dni.

W 2024 roku Dzień Doradcy Podatkowego przypada na 11 maja (sobota).

Prawo podatkowe to bez wątpienia jedna z najbardziej skomplikowanych dziedzin prawa, nawet dla osób, które mają z nim do czynienia na co dzień, choćby przedsiębiorców. Dlatego też w latach 90. XX wieku powstał zawód doradcy podatkowego, a jego przedstawiciele 11 maja obchodzą nawet swoje święto.

Podatkowy anioł stróż

Osoby bez doświadczenia i praktyki w poruszaniu się po przepisach podatkowych są narażone na błędy, a warto przypomnieć, że nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Dlatego zawód doradcy podatkowego cieszy się coraz większą popularnością, bowiem pomagają oni podatnikom w prawidłowym rozliczaniu zobowiązań podatkowych. Ponadto reprezentują ich przed organami podatkowymi czy sądami administracyjnymi, przygotowują stosowne wnioski czy podania.

Skorzystanie z usług doradcy to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla biznesmenów i przedsiębiorców, którzy w ten sposób mogą zoptymalizować działania odpowiedzialne za finanse i podatki. Przepisy prawa podatkowego nie tylko są skomplikowane i niejasne, ale bywają różnie interpretowane przez organy podatkowe. O to jednak musi martwić się już doradca podatkowy i to on ponosi odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone przy wykonywaniu swoich obowiązków. Jest to zawód zaufania publicznego i oczywiście jego przedstawiciel poniesie też konsekwencje, jeśli nie dochowa tajemnicy zawodowej. Nad przestrzeganiem obowiązujących norm czuwa Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP). Warto wiedzieć, że ustawa korporacyjna oraz zasady etyki zawodowej wymagają na doradcach systematycznego podnoszenia kwalifikacji i wiedzy o aktualnych przepisach prawa podatkowego.


Dzień Doradcy Podatkowego

Jak powstało święto? 11 maja 2001 roku Sejm RP opublikował ustawę zobowiązującą Ministra Finansów do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Wkrótce ta data wybrana została przez przedstawicieli tego zawodu jako Dzień Doradcy Podatkowego. Kilka lat wcześniej, w 1996 roku, Sejm uchwalił natomiast ustawę o doradztwie podatkowym. Był to wymóg tamtych czasów, bowiem po 1989 roku, po transformacji ustrojowej nałożono na podatników obowiązek samoobliczenia podatku, wiele osób zaczęło również działać na własną rękę w biznesie, zakładać firmy. Pojawiły się więc pierwsze kancelarie doradztwa podatkowego, a co za tym idzie, potrzeba uregulowania prawnego zawodu.

Z okazji Dnia Doradcy Podatkowego wiele kancelarii oferuje darmową pomoc przedsiębiorcom czy podatnikom, np. wyboru najlepszej formy opodatkowania czy analizę podatkową zawieranych umów. W całej Polsce można wziąć udział w konferencjach i warsztatach poświęconych zagadnieniom branżowym. W różnych obiektach, jak choćby filharmonie czy kluby muzyczne odbywają się też bankiety, koncerty połączone z poczęstunkiem. Takie spotkania to dobra okazja dla doradców podatkowych , by spotkać się, powymieniać doświadczeniami i przede wszystkim pożartować, odpocząć od liczb, wykresów i tabelek.

Występowanie Dnia Doradcy Podatkowego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela11.05.2025Dzień Doradcy Podatkowego 2025
Poniedziałek11.05.2026Dzień Doradcy Podatkowego 2026
Wtorek11.05.2027Dzień Doradcy Podatkowego 2027
Czwartek11.05.2028Dzień Doradcy Podatkowego 2028
Piątek11.05.2029Dzień Doradcy Podatkowego 2029
Sobota11.05.2030Dzień Doradcy Podatkowego 2030
Niedziela11.05.2031Dzień Doradcy Podatkowego 2031
Wtorek11.05.2032Dzień Doradcy Podatkowego 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 maja