Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2022

Obchody Światowego Dnia Bez Śmiecenia były 9 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Bez Śmiecenia przypadły na 11 maja (środa).

11 maja przypada święto, które należy wspierać z całych sił. Jakie wydarzenie i dlaczego zasługuje na taką dużą uwagę? To Dzień bez Śmiecenia (ang. World non-waste Day) - jest to bowiem działanie w słusznej sprawie, dotyczącej wszystkich mieszkańców planety Ziemia.

Historia Dnia bez Śmiecenia

Data święta nawiązuje do rozpoczęcia funkcjonowania polskiego systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi, opracowanego na podstawie Dyrektywy UE 94/62. W dniu 11 maja 2001 roku Sejm przyjął pakiet ustaw, które uregulowały m. in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Pomysł uchwalenia święta w Polsce wypracowany został przez członków z naszego kraju udzielających się w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” oraz organizację Rekopol.

Gdyby każdy z nas przestrzegał czystości w swoim miejscu zamieszkania i przede wszystkim nie śmiecił, takie wydarzenie być może nawet nie było by potrzebne. Niestety jest inaczej, wystarczy odwiedzić pobliski skwer, park czy rozejrzeć się na poboczu drogi. Plastikowe opakowania, butelki, torebki po chipsach, niedopałki papierosów w dużym stopniu obrzydzają krajobraz.

Obchody Dnia Bez Śmiecenia

Cel święta to oczywiście zapobieganie zaśmiecaniu naszych miast, wsi i lasów, ale też uświadamianie społeczeństwa na temat właściwej segregacji odpadów. W ramach akcji przeprowadzane są konkursy w serwisach społecznościowych, kampanie w mediach, szkołach. Ważnym elementem każdej edycji Dnia bez Śmiecenia jest motto oraz elektroniczna kartka, która zachęca do poznawania zasad prawidłowej segregacji.

Warto przytoczyć kilka zasad gospodarowania odpadami. Pierwsza dotyczy przede wszystkim właściwej segregacji – osobno plastiki, szkło, odpady zmieszane. Na rozpisce wywozu śmieci czy strony każdej gminy/miasta znajdziemy niezbędne informacje co wyrzucać a czego nie, na co zwracać uwagę, więc nie ma sensu tu tego powielać. Lepiej zwrócić na pozorne nieistotne szczegóły, o których nie każdy może wiedzieć, a są ważne. Na przykład należy zgniatać puszki i plastikowe butelki oraz rozkładać kartony, ponieważ zajmują aż 80% mniej miejsca. Ważne jest też opróżnianie słoików, kartonów czy butelek, gdyż jeśli pozostawimy ich zawartość, śmieci te mogą nie nadawać się już później do recyklingu. Kiedy idziemy na zakupy, bierzmy ze sobą jedną, stałą torbę, zamiast za każdym razem kupować jednorazówki, które potem lądują w koszu.

Występowanie Światowego Dnia Bez Śmiecenia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek11.05.2020Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2020
Wtorek11.05.2021Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2021
Czwartek11.05.2023Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2023
Sobota11.05.2024Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2024
Niedziela11.05.2025Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2025
Poniedziałek11.05.2026Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2026
Wtorek11.05.2027Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2027
Czwartek11.05.2028Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 maja