Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2024

Obchody Światowego Dnia Bez Śmiecenia były 45 dni, czyli 1 miesiąc i 14 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Bez Śmiecenia przypadły na 11 maja (sobota).

11 maja przypada święto, które należy wspierać z całych sił. Jakie wydarzenie i dlaczego zasługuje na taką dużą uwagę? To Dzień bez Śmiecenia (ang. World non-waste Day) - jest to bowiem działanie w słusznej sprawie, dotyczącej wszystkich mieszkańców planety Ziemia.

Historia Dnia bez Śmiecenia

Data święta nawiązuje do rozpoczęcia funkcjonowania polskiego systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi, opracowanego na podstawie Dyrektywy UE 94/62. W dniu 11 maja 2001 roku Sejm przyjął pakiet ustaw, które uregulowały m. in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Pomysł uchwalenia święta w Polsce wypracowany został przez członków z naszego kraju udzielających się w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” oraz organizację Rekopol.

Gdyby każdy z nas przestrzegał czystości w swoim miejscu zamieszkania i przede wszystkim nie śmiecił, takie wydarzenie być może nawet nie było by potrzebne. Niestety jest inaczej, wystarczy odwiedzić pobliski skwer, park czy rozejrzeć się na poboczu drogi. Plastikowe opakowania, butelki, torebki po chipsach, niedopałki papierosów w dużym stopniu obrzydzają krajobraz.

Obchody Dnia Bez Śmiecenia

Cel święta to oczywiście zapobieganie zaśmiecaniu naszych miast, wsi i lasów, ale też uświadamianie społeczeństwa na temat właściwej segregacji odpadów. W ramach akcji przeprowadzane są konkursy w serwisach społecznościowych, kampanie w mediach, szkołach. Ważnym elementem każdej edycji Dnia bez Śmiecenia jest motto oraz elektroniczna kartka, która zachęca do poznawania zasad prawidłowej segregacji.

Warto przytoczyć kilka zasad gospodarowania odpadami. Pierwsza dotyczy przede wszystkim właściwej segregacji – osobno plastiki, szkło, odpady zmieszane. Na rozpisce wywozu śmieci czy strony każdej gminy/miasta znajdziemy niezbędne informacje co wyrzucać a czego nie, na co zwracać uwagę, więc nie ma sensu tu tego powielać. Lepiej zwrócić na pozorne nieistotne szczegóły, o których nie każdy może wiedzieć, a są ważne. Na przykład należy zgniatać puszki i plastikowe butelki oraz rozkładać kartony, ponieważ zajmują aż 80% mniej miejsca. Ważne jest też opróżnianie słoików, kartonów czy butelek, gdyż jeśli pozostawimy ich zawartość, śmieci te mogą nie nadawać się już później do recyklingu. Kiedy idziemy na zakupy, bierzmy ze sobą jedną, stałą torbę, zamiast za każdym razem kupować jednorazówki, które potem lądują w koszu.

Występowanie Światowego Dnia Bez Śmiecenia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa11.05.2022Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2022
Czwartek11.05.2023Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2023
Niedziela11.05.2025Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2025
Poniedziałek11.05.2026Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2026
Wtorek11.05.2027Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2027
Czwartek11.05.2028Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2028
Piątek11.05.2029Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2029
Sobota11.05.2030Światowy Dzień Bez Śmiecenia 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 maja