Św. Kazimierza Królewicza 2025

Do najbliższych obchodów Św. Kazimierza Królewicza zostały 73 dni, czyli 2 miesiące i 14 dni.

W 2025 roku Św. Kazimierza Królewicza przypada na 4 marca (wtorek).

Historia Kazimierza Jagiellończyka to przykład na to, że mimo królewskiego pochodzenia można żyć skromnie i pobożnie, a do tego być dobrym i skutecznym władcą. Niestety, karierę głównego patrona Litwy, cenionego również w Polsce świętego, przerwała gruźlica. 4 marca obchodzimy jego święto.

Historia Kazimierza Jagiellończyka


Chłopiec przyszedł na świat 3 października 1458 roku na Zamku Królewskim na Wawelu. Jego ojcem był Kazimierz IV Andrzej Jagiellończyk, jeden z najskuteczniejszych polskich władców, matka Elżbieta Rakuszanka była córką króla Węgier i Czech Albrechta II. Już od najmłodszych lat Kazimierz miał więc zapewnione ponadprzeciętne warunki do rozwoju, zwłaszcza że jego nauczycielami były takie osobistości jak ks. Jan Długosz, Jan Kanty oraz włoski humanista Kallimach. W dość młodym wieku Kazimierz wysłany został na Węgry, gdzie jednak nie udało się przeciwstawić Maciejowi Korwinowi i przejąć władzy. W drodze powrotnej do Polski, trzynastoletni wówczas chłopiec był świadkiem wielu napaści i gwałtów, co z pewnością zostawiło trwały ślad na jego psychice, ale nie wyparło dobroci, którą nosił w sercu.

W kolejnych latach ojciec ponowił próbę przygotowywania syna do objęcia tronu, zabierał go na posiedzenia rady koronnej czy w swoje służbowe podróże, m. in. do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ustanowił go także swoim namiestnikiem w królestwie, w latach 1481-1483 rezydował w Radomiu. Mieszkańcy tego miasta do dziś pamiętają o jego zasługach, tytułując go swoim patronem.

Jego kariera polityczna skończyła się niespodziewanie, ponieważ zachorował na gruźlicę. Mimo to udał się w 1483 roku do Wilna, by zarządzać państwem. Zmarł rok później, pochowano go w katedrze wileńskiej. Jego śmierć wywołała powszechną rozpacz, bowiem ludzie cenili go za talenty wojskowe, ale i styl życia, który mógł stanowić za przykład dla innych. Pobożność, ascetyzm, wyrozumiałość, sprawiedliwość to kilka z jego licznych zalet. Dbał o potrzeby mieszkańców, zwłaszcza tych najbiedniejszych i pokrzywdzonych.Już niedługo po śmierci grób Kazimierza stał się miejscem pielgrzymek z Litwy i Korony Polskiej. Klemens VIII w 1602 roku ogłosił go świętym. Kiedy otwarto jego grób, jego ciało było w nienaruszonym stanie.

Obchody święta Kazimierza Jagiellończyka


Św. Kazimierz jest głównym patronem Litwy. 4 marca, w rocznice śmierci, przypada jego liturgiczne wspomnienie. Tradycyjnie we Wilnie odbywa się wtedy Kiermasz Kaziukowy, a także Droga Krzyżowa, liczne nabożeństwa, warsztaty, wystawy muzealne, loterie i wiele innych imprez dla całych rodzin.

W Polsce uroczyste obchody odbywają się w Radomiu, którego Kazimierz jest patronem (ogłosił to 4 marca 1983 roku papież Jan Paweł II). Centralne wydarzenia mają miejsce w bazylice pod wezwaniem tego świętego na radomskim Zamłyniu. W Farze znajdują się jego relikwie – wprowadzono je 3 października 2013 roku w 555. rocznicę urodzin św. Kazimierza.

Występowanie Św. Kazimierza Królewicza w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota04.03.2023Św. Kazimierza Królewicza 2023
Poniedziałek04.03.2024Św. Kazimierza Królewicza 2024
Środa04.03.2026Św. Kazimierza Królewicza 2026
Czwartek04.03.2027Św. Kazimierza Królewicza 2027
Sobota04.03.2028Św. Kazimierza Królewicza 2028
Niedziela04.03.2029Św. Kazimierza Królewicza 2029
Poniedziałek04.03.2030Św. Kazimierza Królewicza 2030
Wtorek04.03.2031Św. Kazimierza Królewicza 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 4 marca