Dzień Pocałunku 2020

Dziś jest Dzień Pocałunku

W 2020 roku Dzień Pocałunku przypada na 28 listopada (sobota).

Listopad mimo jesienno-zimowej aury kończy się bardzo miło, a wręcz słodko, bowiem 28 listopada obchodzimy Dzień Pocałunku, choć w kalendarzach Dzień Pocałunku pokazywany jest także 28 grudnia. Celem Dnia jest zachęcanie do miłych gestów oraz w przypadku bliskich osób, obdarowanie pocałunkiem. A pocałunek to nie tylko czuły sposób wyrażenia uczuć, ale także sposób na wydłużenie życia. Podobno miłośnicy pocałunków żyją około 5 lat dłużej, niż osoby, które unikają tych pieszczot. Dzięki pocałunkowi wzrasta puls, szybciej oddychamy, a do płuc dociera więcej powietrza, który uaktywnia w mózgu produkcję serotoniny, tak zwanych hormonów szczęścia oraz oksytocyny odpowiedzialnej za ochronę przed depresją. Pocałunek także jest sposobem na wzmocnienie naszego organizmu, bowiem całusy stymulują nasz układ immunologiczny, który broni organizm przez atakiem wirusów lub bakterii, zwłaszcza, że podczas jednego francuskiego pocałunku wraz ze śliną dochodzi do wymiany: aż 40 tys. drobnoustrojów, 250 gatunków bakterii, 0,7 grama białka, 0,45 grama tłuszczu i 0,19 grama innych związków organicznych.

A jeżeli ktoś dba o prawidłową wagę, to dzięki pocałunkom może spalić dodatkowe kalorie. Okazuje się, że w trakcie pocałunku ćwiczymy około 40 mięśni twarzy i spalamy nawet 720 kalorii na godzinę. Według danych statystycznych w ciągu całego życia całujemy się prawie 14 dni, spalając przy tym od 3 do 12 kalorii na minutę.

Co ciekawe, pocałunki to nie tylko domena ludzi, ale także ich bliskich krewnych, czyli małp człekokształtnych. Badacze zajmujący się tymi zwierzętami odkryli, że małpy podobnie jak ludzie okazują sobie emocje, na przykład współczucie w formie pocałunku lub uścisku. Kiedy szympansy padały ofiarami agresji, to pocieszane były przez inne małpy w postaci przytulenia lub pocałunku.

Nie istnieje określona technika całowania, im więcej pocałunków tym więcej metod wyrażania uczuć przez całusy. Całuje się prawie 95% ludności, a pocałunki potrafią często wyrazić o wiele więcej niż słowa. Każdy ma swój ulubiony sposób całowania i dzięki pocałunkom nie tylko w tym Dniu, możemy poczuć się ważni i szczęśliwi.

Na świecie pocałunki są celebrowane w różne dni w roku. Międzynarodowy Dzień Całowania (International Kissing Day) w wielu krajach kultury zachodniej obchodzony jest 6 lipca. Znane są także obchody o podobnym charakterze 12 lutego.