Polscy patrioci przeciwstawili się okupantowi, a sam Konstanty był symbolem znienawidzonego reżimu. Stworzył system tajnej policji i donosicielstwa i publicznie obrażał polskich oficerów. 29 listopada 1830 roku około godziny 18:00 Piotr Wysocki w czasie zajęć z taktyki odbywających się w Szkole Podchorążych Piechoty wygłosił sławną mowę zagrzewającą do walki. Niestety, mimo opanowania Belwederu, Konstanty uciekł z pałacu przebrany za kobietę. Powstańcy przejęli też stolicę, ale wobec przewagi militarnej Rosji i braku pomocy ze strony europejskich państw, po roku zakończyło się ono porażką.
Obecnie Dzień Podchorążego obchodzony jest szczególnie uroczyście w wyższych uczelniach wojskowych, na przykład w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Z okazji Święta organizowane są bale podchorążych, inscenizacje nocy listopadowej lub pełniona jest honorowa służba wewnętrzna i warta przez podchorążych ubranych w historyczne mundury z 1830 roku.
Po raz pierwszy świętowano Dzień Podchorążego pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, święto zostało wprowadzone na stałe do kalendarza uroczystości.
Zgodnie z rozkazem z 1919 roku, podchorąży był podoficerskim stopniem wojskowym kandydata na oficera, którego stopniem przewyższał sierżant sztabowy. Stopień wojskowy podchorążego został zniesiony w 1922 roku, pozostając jedynie tytułem uczniów szkół oficerskich. Sam tytuł podchorążego wywodzi się z XVIII wieku, kiedy stopień chorążego był pierwszym stopniem oficerskim. Obecnie kandydat na oficera posiada stopień wojskowy szeregowego lub podoficera, zaś tytuł podchorążego używany jest bezpośrednio po stopniu wraz ze stopniem wojskowym.
Absolwent wyższej szkoły wojskowej, na przykład akademii wojskowej lub szkoły oficerskiej uczestniczy w ceremonii promocji na pierwszy stopień oficerski. W przypadku Szkoły Głównej Służby Pożarniczej studenci po ukończonych studiach otrzymują tytuł młodszego kapitana pożarnictwa.
Zgodnie z przepisami mundurowymi Wojska Polskiego, podchorążowie noszą pagony tradycyjnie obszyte sznurkiem białym albo biało-czerwonym. W latach przedwojennych, sznurek biało-czerwony oznaczał studenta-słuchacza studium wojskowego, później słuchacza szkół oficerów rezerwy i następnie szkół podchorążych rezerwy. Biały sznurek oznaczał słuchaczy zawodowych akademii wojskowych i szkół oficerskich.