Dzień Stolarza 2021

Do najbliższych obchodów Dnia Stolarza zostało 148 dni, czyli 4 miesiące i 28 dni.

W 2021 roku Dzień Stolarza przypada na 19 marca (piątek).

Stolarz – zawód z tradycjami

Drewno to jedno z najstarszych materiałów budowlanych, jakie zna ludzkość. Co ciekawe, pierwsze dowody na jego wykorzystywanie przez człowieka znajdują się u naszych sąsiadów, w Ostrovie w Czechach – to obudowy studni wodnych, datowane na ponad 5000 lat pne. Niewiele lat później starożytni Egipcjanie używali już drewnianych mebli, stąd można przyjąć, że stolarz to zawód z naprawdę długimi tradycjami. Praktycznie w każdym zakątku świata wyroby stolarskie były cenione i wykorzystywane w życiu codziennym. Najbardziej dynamiczny wzrost zapotrzebowania na ich usługi pojawił się w średniowieczu, wraz z rozwojem miast. W tym okresie powstał też pierwszy cech stolarski w Polsce - w 1489 roku w Krakowie. Zawód miał też kilka trudniejszych okresów, jak choćby zwiększenie popularności metalu i tworzyw sztucznych czy ekspansje tanich mebli z marketów. Na dłuższą metę nie mają one jednak szans z tymi wykonanymi przez fachowców – choć cena jest wyższa, to klient otrzymuje produkt wysokiej klasy, dopracowany, dostosowany do wymogów pomieszczenia, zgodnie z własną wizją, który w dodatku ma duszę.

Czym zajmuje się stolarz?

Stolarz zajmuje się nie tylko tworzeniem mebli, ale i schodów, parkietów, drzwi, okien, instrumentów muzycznych, ramek do obrazów, domków dla dzieci czy huśtawek. Dobry stolarz potrafi dostosować się do wymagań rynku i klienta, stąd współcześnie wielu z nich wykonuje meble także z płyt meblowych i drewnopochodnych, które są tańszym surowcem niż drewno. Przedstawiciel tego zawodu zajmuje się także montowaniem mebli, oraz ich renowacją i konserwacją.

Praca stolarza wymaga różnych zdolności, zarówno umysłowych jak i manualnych. Wyobraźnia, kreatywność, zmysł artystyczny mają duże znaczenie, podobnie jak wiedza na temat samego drewna. Stolarz powinien wiedzieć jakie właściwości mają poszczególne gatunki, jak je najlepiej wykorzystać. Podstawą jest także umiejętne operowanie narzędziami stolarskimi, dokładność przy wykonywaniu pomiarów czy odczytywaniu rysunków technicznych.

Dzień Stolarza

Patronem stolarzy jest św. Józef, którego wspomnienie w Kościele katolickim obchodzimy 19 marca. Ewangeliści uznali, że był on jednocześnie cieślą i stolarzem, bowiem zajmował się różnymi pracami związanymi z obróbką drewna. Warto jednak odróżnić te dwie profesje, bowiem jest to często mylone. Cieśla działa na większą skalę, tworzy takie konstrukcje jak domy czy statki. Wracając jednak do Dnia Stolarza – przypada on właśnie 19 marca, w dniu patrona. Może warto w związku ze świętem zainteresować się stolarstwem, choćby hobbystycznie? Bez wątpienia jest to zajęcie z klasą, świetna alternatywa dla siedzenia przed komputerem czy telewizorem. A stworzenie własnoręcznie przedmiotu z drewna z pewnością przysporzy nam wiele radości i dumy.

Występowanie Dnia Stolarza w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek19.03.2019Dzień Stolarza 2019
Czwartek19.03.2020Dzień Stolarza 2020
Sobota19.03.2022Dzień Stolarza 2022
Niedziela19.03.2023Dzień Stolarza 2023
Wtorek19.03.2024Dzień Stolarza 2024
Środa19.03.2025Dzień Stolarza 2025
Czwartek19.03.2026Dzień Stolarza 2026
Piątek19.03.2027Dzień Stolarza 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Włochy 🇮🇹 - Dzień Ojca
Francja 🇫🇷 - Tydzień Grzeczności za Kierownicą
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post
Austria 🇦🇹 - Dzień św. Józefa (Karyntia, Styria, Tyrol, Vorarlberg)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 marca