Dzień Jedności Kaszubów 2024

Dziś jest Dzień Jedności Kaszubów

W 2024 roku Dzień Jedności Kaszubów przypada na 19 marca (wtorek).

Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest 19 marca i stanowi upamiętnienie pierwszej pisemnej informacji o Kaszubach w bulli Grzegorza IX. Papież Grzegorz IX 19 marca 1238 roku nazwał szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”, potwierdzając podarowane dobra przez Bogusława I, zakonowi Joaniów pod Stargardem nad Iną. Najprawdopodobniej jest to pierwsza wzmianka o Kaszubach.

Obecnie Kaszubi zamieszkują w województwie pomorskim następujące powiaty: pucki, wejherowski, kartuski, lęborski, bytowski, kościerski, północną część chojnickiego oraz wschodnią część słupskiego. Kaszubi należą do ludności pogranicza, która w trakcie upływu wielu lat uległa germanizacji bądź asymilacji z pozostałą częścią narodu polskiego. Część Kaszubów zachowała swoją kulturę, tradycję oraz język, zaś zdecydowana większość tej grupy etnicznej posiada podwójną identyfikację – narodową polską i etniczną kaszubską.

Kultura ludowa Kaszub charakteryzuje się własnym wzornictwem, formą oraz kolorystyką. Haft kaszubski, plecionkarstwo, malowanie na szkle, rogarstwo, czy też garncarstwo wciąż należą do uprawianej sztuki ludowej. Kaszubi posiadają także zbiór bogatych tradycji, ściśle związanych z porami roku. Jednym z nieodłącznych elementów kaszubskiej kultury jest tabaka. Tabaka wciąż należy do bardzo popularnych używek wśród Kaszubów, zwłaszcza wyprodukowana przez koneserów według własnych receptur. Tabaka wytwarzana jest przez ucieranie składników w denicy – glinianej misie, dodatkowo wysłanej grubym piaskiem. Najczęściej, tabakiery wykonane są z krowiego rogu lub srebra i bursztynu.

W trakcie Dnia Jedności Kaszubów organizowane są festyny, jarmarki, wystawy rękodzielnicze, spotkania upamiętniające ważne dla Kaszubów daty oraz turniej gry w kaszubską „Baśkę”. Obchody Dnia Jedności Kaszubów koordynuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku w Gdańsku, podobnie jak druga. Od tego czasu każda kolejna organizowana jest w innym mieście, gospodarzem były już: Bytów, Kartuzy, Słupsk, Sulęczyno czy Bojano. Imprezę inauguruje uroczysta msza święta, następnie ulicami miasta odbywa się przemarsz w miejsce docelowe wydarzenia. Od 2006 roku wprowadzono coroczną próbę bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze grane są muzyczne aranżacje kaszubskich melodii. W tym dniu warto wybrać się na Kaszuby, aby poznać bogactwo, tradycję, spróbować tabaki i smacznej kuchni kaszubskiej, zwłaszcza ruchanek lub niepowtarzalnych zup rybnych.

Występowanie Dnia Jedności Kaszubów w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota19.03.2022Dzień Jedności Kaszubów 2022
Niedziela19.03.2023Dzień Jedności Kaszubów 2023
Środa19.03.2025Dzień Jedności Kaszubów 2025
Czwartek19.03.2026Dzień Jedności Kaszubów 2026
Piątek19.03.2027Dzień Jedności Kaszubów 2027
Niedziela19.03.2028Dzień Jedności Kaszubów 2028
Poniedziałek19.03.2029Dzień Jedności Kaszubów 2029
Wtorek19.03.2030Dzień Jedności Kaszubów 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 marca