Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 2025

Do najbliższych obchodów Uroczystości św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny zostało 69 dni, czyli 2 miesiące i 10 dni.

W 2025 roku Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przypada na 19 marca (środa).

Św. Józef jest prawdziwym wzorem do naśladowania dla wielu ludzi, zwłaszcza mężczyzn. Był przykładnym ojcem i mężem, zawsze postępował sprawiedliwie i zgodnie z zasadami. Kościół czci go m. in. jako opiekuna Jezusa i Marii. 19 marca przypada jego wspomnienie liturgiczne - uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP.

Św. Józef – wzór do naśladowania


Św. Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida, nie należał jednak do ludzi majętnych ani nie sprawował żadnego ważnego urzędu. Wręcz przeciwnie – był skromnym cieślą, na co dzień zajmował się stolarką, naprawą narzędzi czy drewnianych przedmiotów. Był zaręczony z Maryją, a kiedy dowiedział się, że oczekuje ona potomka, którego nie jest biologicznym ojcem, zaopiekował się nimi. Dalsze historie o narodzinach Jezusa w stajence, chronienie Matki Bożej i Syna Bożego czy ucieczka do Egiptu pokazują, dlaczego Józef uważany jest za wzór. Kościół kojarzy go z symbolem męstwa, pracowitości, sprawiedliwości, ojcostwa, skromności i wielu innych podobnych cnót. Jest idealnym przykładem, jak należy postępować w życiu j opiekować się swoimi bliskimi. Spotkała go za to nagroda – choć Pismo Święte nie wspomina o jego śmierci, to przyjęło się, że umarł w ramionach Jezusa i Maryi. Z tego względu obwołano go patronem dobrej śmierci.

We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii 19 marca, czyli uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, jest obchodzony równocześnie jako Dzień Ojca.

Historia uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP


Kult i wspomnienie św. Józefa ma długą historię, Kościół wschodni czci go już od V wieku. W liturgii rzymskiej pojawia się w VIII wieku, a oficjalnie do brewiarza i mszału wprowadził je Sykstus IV w 1479 roku. W 1621 roku papież Grzegorz XV rozszerzył święto na cały Kościół. W Polsce początek kultu Józefa datuje się na przełom XI i XII wieku, w tym okresie wspomnienie o opiekunie Jezusa i Maryi obchodzono już w Krakowie, w dniu 19 marca.

Obecnie Kościół rzymskokatolicki czci św. Józefa w roku liturgicznym dwukrotnie: 19 marca - jako Oblubieńca Matki Bożej oraz 1 maja - jako patrona ludzi pracujących. Poza tym w niedzielę po Bożym Narodzeniu obchodzimy wspomnienie Świętej Rodziny, którą tworzą Józef, Jezus oraz Maryja.

Św. Józef jest patronem Kościoła powszechnego, a także małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, ludzi pracujących i uciekinierów. Na swojego opiekuna wybrały go takie kraje jak Austria, Czechy, Hiszpania, Rosja, Węgry, Kanada, Meksyk, Filipiny czy Peru. W Polsce jest patronem ponad 260 kościołów. Warto wspomnieć o wizerunku św. Józefa, gdyż wiele spośród tysięcy obrazów, rzeźb itp. przedstawia go jako starca, tymczasem był on młodym mężczyzną, pełnym energii i siły.

Obchody uroczystości św. Józefa, Oblubieńca NMP


Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego uroczystość św. Józefa jest świętem nakazanym, a więc wierni powinni uczestniczyć w tym dniu w nabożeństwie. W 2003 roku ogłoszono jednak dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który zwalania z tego obowiązku jak i powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przypada w okresie Wielkiego Postu, może zdarzyć się nawet, że będzie to piątek. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w tym dniu nie trzeba pościć. Co więcej, Kościół zachęca do tego, by 19 marca radować się, zapomnieć o ścisłym rygorze. Jest na to podstawa prawna – zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego każda uroczystość znosi obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Tak więc, nie należy się dziwić, jeśli 19 marca natrafimy na otwartą dyskotekę czy pub. Imieniny Józefa są zresztą dość „popularne”, stąd wspomnienie opiekuna Świętej Rodziny przebiega zazwyczaj w wesołej atmosferze.
Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Występowanie Uroczystości św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela19.03.2023Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 2023
Wtorek19.03.2024Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 2024
Czwartek19.03.2026Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 2026
Piątek19.03.2027Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 2027
Niedziela19.03.2028Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 2028
Poniedziałek19.03.2029Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 2029
Wtorek19.03.2030Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 2030
Środa19.03.2031Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 marca