Światowy Dzień Żaby 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Żaby zostało 119 dni, czyli 3 miesiące i 29 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Żaby przypada na 20 marca (czwartek).

Żaby kojarzymy głównie z ich kumkania i wysokich skoków. Chociaż wiele osób obrzydzają, potrafią też być bardzo przydatne. 20 marca to ich święto i idealny dzień na poznanie ciekawych faktów na ich temat.


Żaby są lepsze od środków owadobójczych

Te małe płazy obok jeża i kreta spożywają najwięcej owadów, przez co są bardzo przydatne w ogrodzie. W Polsce odróżniamy 6 gatunków żab, chociaż na świecie występuje ich aż 6 tysięcy. Mają różne rozmiary i kolory. Największy gatunek to Goliat płochliwy, zamieszkujący w Kamerunie, który może mieć nawet 30 centymetrów. Najmniejsze żabki mają ok. 1,5 centymetra. Chociaż w Polsce znamy żaby zielonkawe i brunatne, to w dżunglach i tropikalnych krajach można spotkać żaby niebieskie, pomarańczowe, żółte i w najdziwniejsze wzory. Niektóre z nich w ramach ochrony przed drapieżnikami czy temperaturą potrafią zmieniać kolory albo wtopić się w tło. Jak się okazuje, nie wszystkie żaby potrafią skakać. Te które jednak skaczą, mogą osiągać wysokość nawet 3 metrów – to 20-krotność ich długości ciała!


Żaby potrafią się dobrze asymilować, dlatego występują w dżunglach, bagnach, lasach, górach, wybrzeżach. Żaby często można spotkać w pobliżu wody, chociaż okazuje się, że wcale nie potrzebują jej do picia. Posiadają zdolność przyswajania wody przez skórę. Chociaż kojarzymy żaby jako dosyć nieszkodliwe, to okazuje się, że właśnie wśród tych płazów występuje najbardziej trujący gatunek na świecie. Żaba z gatunku liściołazów posiada toksyczną skórę, poprzez którą może zabić nawet 10 dorosłych osób!


Święto żab zostało zainicjowane w 2009 roku. Jego celem jest dzielenie się informacjami na temat tych ciekawych płazów i ich ochrona. Żaby mają też wiele innych świąt: 29 lutego przypada Święto Żabich Nóżek, a 24 kwietnia Święto Ratowania Żab.


Poznaj szerzej świat żab

Żaby występują w wielu filmach, ale też w muzyce. Tego dnia warto wrócić do Króla Lwa, w którym żaby miały swoją znaną piosenkę, albo posłuchać „The Frog Song”.