Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 2024

Obchody Święta św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza były 7 dni temu.

W 2024 roku obchody Święta św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przypadły na 28 października (poniedziałek).

Apostołowie Szymon i Juda Tadeusz należą do najmniej znanych uczniów Jezusa, niewiele wiadomo o ich życiu. Kościół docenia jednak ich wkład w szerszenie Słowa Bożego i ustanowił 28 października jako święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W tym dniu wierni modlą się przede wszystkim w intencji rozwiązania najtrudniejszych problemów.

Św. Szymon – gorliwy Apostoł


W Ewangelii Szymon wspomniany jest tylko trzy razy. Mateusz i Marek nadali mu przydomek Kananejczyk, co teolodzy interpretują dwojako. Z jednej strony uważają, że pochodził z Kany Galilejskiej i był panem młodym, na którego weselu Jezus dokonał pierwszego cudu i przemienił wodę w wino. Druga teoria wiążę słowo Kananejczyk ze słowem „gorliwy”, co miało podkreślić jego powagę w zachowywaniu prawa mojżeszowego i tradycji. Szymon był faryzeuszem, którzy w czasach kryzysu moralnego spowodowanego wpływem pogańskich kultur walczyli o zachowanie czystości religii mojżeszowej.

Szymon Kananejczyk zawsze wspominany jest obok św. Jakuba i św. Judy Tadeusza, kuzynów Chrystusa.

Św. Juda Tadeusz – odważny Apostoł


Juda nosił przydomek Tadeusz, co oznacza „odważny”. Nazywany był także również Judą Jakubowym, z racji, że był bratem św. Jakuba Młodszego, Apostoła. To on spytał Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy: „Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?”. Apostoł był autorem Listu zaliczanego do ksiąg Nowego Testamentu.

Jego kult jest powszechny zwłaszcza jako patrona od spraw beznadziejnych. Wiąże się to z tym, że dawniej niewielu modliło się do niego z powodu mylnego utożsamiania ze zdrajcą Chrystusa, Judaszem Iskariotą. Ignorowany Juda bardzo chętnie pomagał więc każdemu , wstawiał się nawet w najbardziej tragicznych okolicznościach. Jest patronem Armenii, wielu szpitali (wsławił się cudownymi uleczeniami chorych), a także strażaków. Apostoł uważany jest też za orędownika życia małżeńskiego oraz rodzinnego, stąd warto do niego zwrócić się w krytycznych sytuacjach dotyczących tej sfery.

Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza


Średniowieczna tradycja podaje, iż Szymon i Juda głosili Ewangelię po całej Afryce Północnej. Najprawdopodobniej razem ponieśli śmierć męczeńską. Kościół katolicki, a także ewangelicki i anglikański obchodzą święto liturgiczne na ich cześć 28 października. W liturgii Kościoła wspomnienia Apostołów zwykle obchodzone są oddzielnie, wyjątek stanowi św. Piotr i św. Paweł z racji ich męczeńskiej śmierci w tym samym mieście – Rzymie oraz właśnie Szymon i Juda Tadeusz. Z racji męczeństwa kapłani używają w tym dniu czerwonego koloru szat liturgicznych.

W Polsce święto jest uroczyście obchodzone w tych parafiach, które jako patronów mają Apostołów, bądź jednego z nich. Najczęściej odbywają się odpusty parafialne, połączone z nabożeństwami z odczytaniem próśb i podziękowań oraz czczeniem obrazów. W tym dniu wiele osób wznosi modlitwę w intencji rozwiązania najtrudniejszych problemów, jak poważne choroby, nałogi, długi czy kryzysy małżeńskie.

Występowanie Święta św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek28.10.2022Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 2022
Sobota28.10.2023Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 2023
Wtorek28.10.2025Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 2025
Środa28.10.2026Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 2026
Czwartek28.10.2027Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 2027
Sobota28.10.2028Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 2028
Niedziela28.10.2029Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 2029
Poniedziałek28.10.2030Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 28 października