Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek zostało 236 dni, czyli 7 miesięcy i 21 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek przypada na 16 lutego (niedziela).

Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek obchodzony jest 16 lutego w całej Unii Europejskiej. W Polsce Dzień Listonosza celebrowany jest 18 października.

A jak wygląda dzień pracy listonosza? Składa się on z kilku etapów. Początek zmiany wiąże się wybraniem z przegródek listów zwykłych i odbiorem z ekspedycji za pokwitowaniem listów poleconych, przesyłek pobraniowych, przesyłek wartościowych. Ekspedycja to dział poczty, który zajmuje się przyjmowaniem, odbieraniem, selekcją i wydawaniem przesyłek doręczycielom. Następnie listonosz odbiera w kasie urzędu pocztowego gotówkę, zwaną zasileniem. Kolejny etap pracy dotyczy dokonania segregacji korespondencji według kolejności doręczenia przesyłek. Według norm prawnych, torba listonosza może ważyć maksymalnie 17 kg, więc pracownicy w przypadku dużej ilości korespondencji korzystają ze skrzynek kontaktowych. To skrzynki umieszczone w różnych miejscach, służące do przechowywania pakietów, inaczej zbioru listów oraz przesyłek, a następnie odbieranych przez listonoszy w celu ich doręczenia. Przed ukończeniem pracy, listonosz musi dokonać rozliczenia z przekazów, awizów, przesyłek rejestrowanych oraz ze zwrotów, czyli korespondencji wyjętej ze skrzynek pocztowych. Końcowym etapem jest przekazanie do sprawdzenia oraz podpisu karty doręczeń i karty przekazowej, a także książki doręczeń.

Praca listonoszy oraz kurierów często wiąże się z ryzykownymi sytuacjami, a przede wszystkim nie należy do łatwych profesji. Każdy z nich otrzymuje swój rewir do przekazania korespondencji i bez względu na pogodę musi wykonać pracę. Zawód listonosza wiąże się z wytrwałością, cierpliwością, systematycznością oraz dużą odpowiedzialnością. To praca wymagająca życzliwości oraz precyzji w dokonywaniu wszelkich niezbędnych formalności. I może nie tylko w Międzynarodowym Dniu Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek warto podziękować za pracę, dzięki której często ważna korespondencja trafia pod właściwy adres. A tak jak w piosence Skaldów wciąż: „ludzie listy piszą, zwykłe, polecone, piszą, że kochają, nie śpią, klną, całują się…”.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek16.02.2023Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek 2023
Piątek16.02.2024Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek 2024
Poniedziałek16.02.2026Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek 2026
Wtorek16.02.2027Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek 2027
Środa16.02.2028Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek 2028
Piątek16.02.2029Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek 2029
Sobota16.02.2030Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek 2030
Niedziela16.02.2031Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 lutego