Światowy Dzień Przemówienia 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Przemówienia zostało 270 dni, czyli 8 miesięcy i 27 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Przemówienia przypada na 15 marca (sobota).

15 marca obchodzimy święto przemówień, ich mocy i wpływu na ludzi oraz ich twórców. Święto miało swój początek w Atenach, a więc miejscu urodzenia pierwszych genialnych mówców. Tego dnia warto przypomnieć sobie najbardziej znane przemówienia w historii.


Doskonałym oratorem był... Adolf Hitler

Z mocy słowa doskonale zdawał sobie sprawę największy dyktator w historii – Adolf Hitler. Zachowało się tylko jedno nagranie z „mówionym” głosem zbrodniarza. Na każdym zachowanym filmie z jego udziałem Hitler krzyczy. Jego opętańczy sposób mówienia potrafił wywołać ogłuszający aplauz. Podobno to właśnie jego przemówienia doprowadziły do wygrania wyborów przez NSDAP w 1932 roku. Jego przemówienie po przejęciu władzy przez NSDAP przeszło do historii – aż strach pomyśleć, że właśnie to orędzie mogło być początkiem drogi prowadzącej do II wojny światowej.


Okres wojenny był czasem wielu płomiennych przemówień. Słynął z nich Winston Churchill, jeden z najwybitniejszych polityków brytyjskich i premier. Kiedy dziękował Polakom za bitwę o Anglię, wypowiedział słynne zdanie: „Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Churchill zostawił po sobie wiele cytatów, które są wspominane do dziś. Potrafił zagrzać naród do walki i przeprowadzić ich przez ciężki czas wojny. O Polakach powiedział też „Niewiele jest zalet, których Polacy by nie mieli, i niewiele jest też wad, których umieliby się ustrzec”.


Wielkie przemówienia to nie tylko czasy wojny. Współcześnie wiele płomiennych przemów odbywa się w … Dolinie Krzemowej. Ze swoich przemówień słynął Steve Jobs. Najbardziej znana mowa to ta, którą wygłosił przed tysiącami absolwentów podczas wręczenia dyplomów na Stanford University. Warto ją obejrzeć, kiedy potrzebujemy motywacji.


Naucz się przemawiać od najlepszych

Sztuka przemawiania może nam się bardzo przydać w życiu. Rozmowa o pracę, prezentacja w pracy, a nawet rozmowa z partnerem – tak naprawdę przemawiamy każdego dnia, tylko nie zawsze skutecznie. Żeby nauczyć się interesującego sposobu mówienia i przekazywania faktów i przemyśleń warto pooglądać Ted Talks. Jest to konferencja, na której swoje przemówienia mają gwiazdy, naukowcy, wynalazcy, psychologowie, dietetycy – każdy z nas znajdzie interesującą nas dziedzinę.

Występowanie Światowego Dnia Przemówienia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa15.03.2023Światowy Dzień Przemówienia 2023
Piątek15.03.2024Światowy Dzień Przemówienia 2024
Niedziela15.03.2026Światowy Dzień Przemówienia 2026
Poniedziałek15.03.2027Światowy Dzień Przemówienia 2027
Środa15.03.2028Światowy Dzień Przemówienia 2028
Czwartek15.03.2029Światowy Dzień Przemówienia 2029
Piątek15.03.2030Światowy Dzień Przemówienia 2030
Sobota15.03.2031Światowy Dzień Przemówienia 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 marca