Dzień Absurdu 2022

Obchody Dnia Absurdu były 68 dni, czyli 2 miesiące i 7 dni temu.

W 2022 roku obchody Dnia Absurdu przypadły na 20 listopada (niedziela).

Absurd jest pojęciem używanym w stosunku do zdarzeń i/lub sytuacji, które są bardzo nierozsądne lub nonsensowne, wewnętrznie sprzeczne.

Słowo "absurd" wywodzi się z łacińskiego "absurdum" oznaczającego mniej więcej tyle co "rozstrojony”, a więc irracjonalny. Łacińskie "surdus" oznacza "głuchy", sugerując głupotę. W powszechnym użyciu absurd może być synonimem śmieszności i nonsensu . W specjalistycznym zastosowaniu absurd wiąże się ze skrajnościami w złym rozumowaniu lub bezcelowością rozumowania. Śmieszność wiąże się ze skrajnościami niestosownego zestawienia, śmiechu i kpiny, a nonsens jest związany z brakiem sensu.

Ruch absurdalny
O ile absurd w wielu formach był przedmiotem badań już od czasów starożytnych Greków, o tyle ruch absurdu w teatrze i literaturze pojawił się zaraz po drugiej wojnie światowej. Uważa się, że wielu pisarzy i twórców filmowych zareagowało na zagrożenie wojną nuklearną, włączając do swoich prac absurdalne wątki. W fikcji i humorze absurd jest zwykle używany do przedstawienia niuansów dotyczących ludzkiego zachowania. Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carola uważana jest za jedno z najbardziej znanych dzieł literatury absurdalnej. Innym znanym przykładem jest serial komediowy "Latający cyrk Monty Pythona". W Polsce praktycznie każdy artysta kabaretowy rozśmiesza publiczność skeczami o absurdalnym charakterze.

Obchody Dnia Absurdu
Nieznana jest dokładna geneza powstania Dnia Absurdu, ale sam dzień wywodzi się z USA. Ten dzień został stworzony jako dzień, aby przypomnieć i odnotować niektóre całkowicie oderwane od rzeczywistości zdarzenia zarówno w naszym życiu jak i historii świata.
Dzień Absurdu to także dzień na dobrą zabawę i robienie szalonych, zwariowanych i absurdalnych rzeczy. Wykorzystaj dzień jako pretekst, by wypuścić ukryte w nich głupie wybryki. Możesz robić rzeczy, które chciałeś robić, a które nie mają absolutnie żadnego sensu, i będzie w porządku, ponieważ będziesz obchodzić ten Dzień.