Dzień Systemów Informacji Geograficznej 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Systemów Informacji Geograficznej zostało 148 dni, czyli 4 miesiące i 25 dni.

W 2024 roku Dzień Systemów Informacji Geograficznej przypada na 20 listopada (środa).

Dzień Systemów Informacji Geograficznej (ang. GIS Day) to coroczne wydarzenie poświęcone technologii systemów informacji geograficznej (GIS), które zostało zainicjowane przez światowego lidera w dziedzinie analizy przestrzennej, firmę Esri z USA.

To nie jest tylko wydarzenie. To ruch globalny. Ten dzień łączy uniwersytety, agencje rządowe, szkoły, organizacje non-profit i specjalistów ds. GIS w celu budowania wiedzy na temat GIS w swoich społecznościach i zrozumienia świata, w którym żyjemy.

Pierwszy formalny Dzień GIS odbył się w 1999 r. Prezes i współzałożyciel Esri, Jack Dangermond, przypisuje Ralphowi Naderowi, że był osobą, która zainspirowała powstanie Dnia GIS. Nader uważał Dzień GIS za dobrą inicjatywę dla ludzi, aby dowiedzieć się o geografii i wykorzystaniu GIS, i chciał, aby Dzień GIS był oddolnym wysiłkiem otwartym dla wszystkich.

System Informacji Geograficznej (GIS) to system zaprojektowany do przechwytywania, przechowywania, obróbki, analizy, zarządzania i obecnych przestrzennych lub danych geograficznych. Aplikacje GIS to narzędzia, które pozwalają użytkownikom tworzyć interaktywne zapytania (wyszukiwania tworzone przez użytkowników), analizować informacje przestrzenne, edytować dane na mapach i prezentować wyniki wszystkich tych operacji.

Coroczne obchody Dnia GIS odbywają się także w Polsce. Konferencje i wydarzenia odbywają się zazwyczaj na uczelniach i w szkołach.