To nie jest tylko wydarzenie. To ruch globalny. Ten dzień łączy uniwersytety, agencje rządowe, szkoły, organizacje non-profit i specjalistów ds. GIS w celu budowania wiedzy na temat GIS w swoich społecznościach i zrozumienia świata, w którym żyjemy.
Pierwszy formalny Dzień GIS odbył się w 1999 r. Prezes i współzałożyciel Esri, Jack Dangermond, przypisuje Ralphowi Naderowi, że był osobą, która zainspirowała powstanie Dnia GIS. Nader uważał Dzień GIS za dobrą inicjatywę dla ludzi, aby dowiedzieć się o geografii i wykorzystaniu GIS, i chciał, aby Dzień GIS był oddolnym wysiłkiem otwartym dla wszystkich.
System Informacji Geograficznej (GIS) to system zaprojektowany do przechwytywania, przechowywania, obróbki, analizy, zarządzania i obecnych przestrzennych lub danych geograficznych. Aplikacje GIS to narzędzia, które pozwalają użytkownikom tworzyć interaktywne zapytania (wyszukiwania tworzone przez użytkowników), analizować informacje przestrzenne, edytować dane na mapach i prezentować wyniki wszystkich tych operacji.
Coroczne obchody Dnia GIS odbywają się także w Polsce. Konferencje i wydarzenia odbywają się zazwyczaj na uczelniach i w szkołach.
Występowanie Dnia Systemów Informacji Geograficznej w innych latach